Son Dakika
Ufka Yolculuk 7 Kars ödülleri sahiplerini buldu  Taş Yüklü Kamyon Devrildi: 1 Ölü GÖNLÜMÜN HAZİNENELERİ Doğubayazıt'ta özel diş kliniği hizmete açıldı Kars’ta buhar kazanı patladı, ortalık savaş alanına döndü  Ağrı'da Bölge Araştırma Hastanesi Kuruluyor “KYK Gençleri Kortta” Projesi Ağrı’da Başladı Iğdır Üniversitesind'de ‘Kesişen Hayatlar’ Konulu Konferans Düzenlendi Sokak hayvanlarını kesip yiyen saldırgan akıl hastanesine yatırıldı GÖNÜLLER BİR OLSUN
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
Abdullah Gül; Ağrı’da ki Kampüs Ankarada Yok
 

Abdullah Gül; Ağrı’da ki Kampüs Ankarada Yok

5 Temmuz 2012 Perşembe 19:54
Yazdır

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, okumayı hayal ettiği üniversitelerde oğullarının okuduğunu söyledi. Stanford Üniversitesi’nden mezun olan ve Silikon Vadisi’nde çalışan büyük oğlu Ahmet Münir Gül’e sık sık “Dön artık” dediğini ifade eden Gül, “Bana sürekli biraz daha biraz daha diyordu. Son gittiğimde kendisine hak verdim” dedi. Gül, küçük oğlu Mehmet Emre Gül’ün de Harvard’da okuduğunu ifade ederek, “Ben de öyle üniversitelerde okumak isterdim. Artık herkesin bu üniversitelere gitme şansı var“ dedi. Gül okumayı hayal ettiği Stanford Üniversitesi’nin kampüs modelini de ABD ziyaretinde mimarlara incelettirdi ve kendi adına Kayseri’de kurulan üniversite için örnek olarak alınmasını istedi.


Gül, Kayseri’de adını taşıyan üniversitenin Sümer Kampüsü’nde incelemelerde bulundu. Kayseri’ye davet ettiği gazetelerin eğitim muhabirleriyle bir araya gelerek eğitim sistemi ve adını taşıyan üniversiteyle ilgili açıklamalarda bulunan Gül, YÖK yasası çalışmalarının devam ettiğini ifade ederek yeni üniversite modelinin ilk işaretini verdi. Gül, kendi adını taşıyan üniversiteyi örnek göstererek, “Yakında YÖK yasası çıkacak. Adımı taşıyan üniversite pilot model olabilir. Vakıfların desteklediği devlet üniversitesi modeli. Yeni bir model buradan çıksın istiyoruz” dedi.


50 milyonluk kaynak

Kayseri’de 2’si devlet 4 tane üniversite var. Üniversitelerde büyük bir yarış var. Adıma üniversite kurulması talebi benden gelmedi. Kayserili’ler eğitime önem verirler. Herkesin arzusu benim adımın verilmesi oldu. Ben de ‘Madem benim adıma kuracaksınız, iyi bir üniversite olsun’ dedim. 50 milyona yakın kaynak yaratıldı. Ben de kimseye hiçbir iş adamına herhangi bir şey söylemedim. Üniversite devlet ve ülke meselesiyle uğraşacak elbette. Vizyonlu hocalar yurt dışına gidiyor geliyor, daha çok biliyor görüyor. Onların memleket meselelerinde fikir yürütme, tavsiyede bulunma zaten kaçınılmaz görevleridir ama asli görevi eğitimdir. O çok kaybolmuştu, o geldi şimdi. Urfa’ya gittim Harran Üniversitesi almış gitmiş… Ağrı, Iğdır hep böyle… Ağrı’daki kampüs Ankara’da yok. Iğdır Üniversitesi Rektörü, Teksas’ta doktora yapmış. Çok mutlu. Çünkü iyiyi yapabilme yarışı içinde. 4-5 yıla Türkiye’de güzel şeyler olur.”


‘Rektör seçimlerinde çirkinlikler oluyor’

CUMHURBAŞKANI Gül, rektör seçimlerine ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: “Rektör seçimleri doğru bir metot değil, üzücü gerçekten. 20 yıl siyaset yaptım, siyasette görmediklerim çirkinlikleri rektör seçimlerinde görüyorum. Bir bilim adamının, mecburen, yol öyle olunca kendisini seçim kampanyalarına verince yaralar açılıyor üniversitede. YÖK bana 3 isim yolluyor ben birisini atıyorum. Şöyle yapsam açıkçası diyebilirim ki, yetkim böyle. Hepsini alıp dosyalarına baksam incelesem öyle atasam ama bunu Cumhurbaşkanı yapamaz. YÖK yapıyor, bana gönderiyor. Bazen öyle ki insanların CV’sine bakıyorsunuz ki içiniz gider, keşke benim de böyle olsa dersiniz. Gerçekten iyi bilim adamıdır ama idareciliği yoktur. Rektörlük idareciliktir. Birinci geldi kinciyi atadı gibi tartışmalar da buradan kaynaklı. İdeolojik davranmak yanlıştır. Bu sistem yerine mütevelli heyetinin olması, heyetin çok ciddi araştırmalar yaparak rektörü belirlemesi gerekiyor.”


VATAN GAZETESİNİN ÖZEL HABERİ

Cumhurbaşkanı Gül, Kayseri’de adını taşıyan üniversiteyi örnek göstererek, “Yakında YÖK yasası çıkacak. Bu üniversite pilot model olabilir. Vakıfların desteklediği devlet üniversitesi modeli. Yeni bir model çıksın istiyoruz” dedi

Bu haber toplam 2694 defa okunmuştur
...
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Rektör Karabulut’an Yakın Korumasına Sürpriz
Rektör Alma, “Iğdır Üniversitesi’ni Dünya Standartlarında Bir Üniversite Haline Getireceğiz”
YILDIZLAR-KÜÇÜKLER MÜSABAKASI
Rektör Alma’nın ‘Miraç Kandili’ Mesajı
TÜRK KIZILAY’INDAN ÖZEL ÖĞRENCİLERE ÖZEL DESTEK
Doğubayazıt'ta Bu Yıl İlki Düzenlenen Ortaokullar Arası “Bin Yürek Tek Ses Korolar Şenliği Projesi
Rektör Alma Yükseköğretimde Kalite Yönetimi Çalıştayına Katıldı
Rektör Alma’nın 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Mesajı
DOĞUBAYAZIT’TA ORTAOKULLAR ARASI BİLGİ YARIŞMASI
Üniversite öğrencisi Polonya'da öldürüldü
Rektör Alma Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) tarafından düzenlenen "Uluslararası Prof. Dr. Fuat Sezgin Bilim Tarihi Sempozyumuna" Katıldı
DOĞUBAYAZIT BUNU HAK ETMİYOR!...(2)
Iğdır Üniversitesi Rektörü Alma, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Münasebetiyle Bir Kutlama Mesajı Yayınladı
AĞRI'LI ÖĞRENCİLER VAN’DAN BAŞARILARLA İLE DÖNDÜ
AĞRI MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ TEKİN’İN OKUL ZİYARETLERİ
Iğdır Üniversitesinde “7/24 Okuma ve Ders Çalışma Salonu” Hizmete Açıldı
AĞRI VALİLİĞİNDEN OLUMSUZ HAVA ŞARTLARINDAN DOLAYI OKULLAR (1) GÜN TATİL EDİLDİ
Rektör Alma, Eskişehir Teknik Üniversitesinde Bir Dizi Görüşmeler Gerçekleştirdi
AĞRI MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ TEKİN ADAY ÖĞRETMENLERLE BİR ARAYA GELDİ
AĞRI ÖNDER İMAM HATİPLİLER DERNEĞİ’NDEN EĞİTİME DESTEK
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Doğunun En Büyük Haber Portalı, Doğubayazıt Haber, Doğubeyazıt Haber, Doğubayazıt Haberleri, Doğubeyazıt Haberleri, Doğubayazıt, Doğubeyazıt, Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur