Son Dakika
Doğubayazıt'ta15 Temmuz Şehitlerini Anma Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri Kars'ta İntihar Etmek İsteyen Kızı İtfaiye Ekipleri Kurtardı Hayvan otlatılan yaylada patlama: 2 çocuk hayatını kaybetti Araştırmacı Yazar Mehmet Yardımcı Ata Yurdunda TARİHİ İSHAK PAŞA SARAYIN'DA RESİM SERGİSİ DOĞUBAYAZIT'TA VEFAT HABERLERİ Kayısı yiyen sincaplar görüntülendi Yüksekova'dan Acı Haber... DOĞUBAYAZIT OTOBÜSÜ SİVAS'TA KAZA YAPTI Araştırmacı Yazar Nihat Gültekin'den Gazetemize Anlamlı Ziyaret
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
Savaş gemileri dalaşabilir
 

Savaş gemileri dalaşabilir

3 Eylül 2011 Cumartesi 20:27
Yazdır
Davutoğlu'nun "Doğu Akdeniz'de seyrüsefer güvenliği sağlanacak" sözlerinin meali: 'İskenderun-Süveyş rotasında donanmalar dalaşabilir.'

RADİKAL - ANALİZ

Mavi Marmara gemisine yapılan kanlı İsrail baskınının trajik sonuçları, Türkiye ile İsrail arasında zaten dibe vuran ilişkileri kopma noktasına getirmekle kalmadı, İsrail’i Türkiye için ‘potansiyel tehdit’ yaptı. Milli Güvenlik Kurulu toplantısında İsrail ile ilişkilerin geleceği tartışılırken, uygulanacak yaptırımların ardından İsrail’in geri adım atmaması halinde Türkiye için ‘yeni tehdit’ haline gelebileceği vurgulandı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı yaptırım listesinde yer alan “Doğu Akdeniz’deki seyrüsefer güvenliği sağlanacak” maddesi de iki ülke savaş gemilerinin, son günlerde milyarlarca dolarlık doğalgaz keşiflerinin yapıldığı İskenderun-Süveyş rotasında Ege’de uçakların yaptığına benzer bir ‘it dalaşı’na girişebileceğinin ilk işareti oldu.

İsrail’in Mavi Marmara gemisini basıp 9 Türk vatandaşını öldürmesiyle başlayan ve BM paneli ile uluslararası alana taşınan kriz, Türkiye’nin 5’li resti ile yeni bir boyut kazandı. Davutoğlu’nun son derece gergin bir ses tonuyla yazdığı 5 maddenin diplomasideki tercümesi şöyle:

İlişkilerde ikinci kâtip seviyesi: Bir ülke tanıdığı bir ülke ile ilişkileri kötüleştiğinde ‘büyükelçiliğin kapatılması’ ya da ‘temsil düzeyinin düşürülmesi’ni diplomatik koz olarak kullanabilir. En ağır yaptırım büyükelçiliğin kapatılması. Örneğin Türkiye Ermenistan’ı tanıdığı halde büyükelçilik açmıyor. Temsil düzeyinin ikinci kâtip seviyesine çekilmesi de “Sizinle ilişkiler benim için bu kadar önemli” mesajı içeriyor. İsrail’in ‘agreman alamama’ endişesi yüzünden, mevcut büyükelçisi Gabi Levy’nin eylülde Türkiye’den ayrılmasından sonra Türkiye’ye yeni büyükelçi ataması beklenmiyor.

Askeri anlaşmaların askıya alınması: İsrail Türkiye’nin en önemli askeri müttefiklerinden biriydi. F-4 uçaklarının ve M-60 tanklarının modernizasyonu, insansız hava araçları Heronlarla ilgili anlaşma sonuçlanmış durumda. Ancak 1996’da dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan’ın imzaladığı savunma işbirliği anlaşması başta olmak üzere iki ülke arasında tatbikatları da kapsayan ‘askeri eğitim işbirliği’ anlaşmaları da var. Türkiye, İsrail’in Gazze’yi bombaladığı 2009’dan bu yana zaten bu anlaşmaları fiilen askıya almıştı.

İsrail açıklarında

Seyrüsefer güvenliğinde yeni önlemler alınması: Türkiye, KKTC’nin kıyıları da dahil edildiğinde Doğu Akdeniz’de en uzun kıyıyı kontrol eden ülke. Buna karşın, son dönemde İsrail ile Kıbrıs Rum Kesimi, Doğu Akdeniz’de petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerine hız verdi. ABD’li Noble şirketinin öncülük ettiği aramalarda İsrail sınırlarının 135 km açığında 450 milyar metreküplük bir doğalgaz rezervi buldu. Rum Kesimi de aynı bölgenin uzantısında aynı sonuca ulaşma konusunda umutlandı. Türkiye’nin “seyrüsefer güvenliği önlemi” diye açıkladığı konu, Türk savaş gemilerinin gelecek dönemde Türk ticaret gemilerinin de kullandığı İskenderun Körfezi ile Süveyş Kanalı arasındaki uluslararası sularda -üst düzey bir diplomatın deyişiyle- ‘cirit atması’ anlamına geliyor. Türkiye, Mavi Marmara olayı bir daha yaşanmasın diye Gazze’ye yardım filolarını da aynı kapsamda değerlendirip askeri gemilerle koruyacak. Donanma gemilerinin bu faaliyetinin, İsrail ile Rum Kesimi’nin Doğu Akdeniz’in münhasır ekonomik bölgelerindeki faaliyetlerine de rahatsızlık verici boyutlarda olması bekleniyor.

Gazze ablukasının Adalet Divanı’na taşınması: Gazze ablukası’nın Uluslararası Adalet Divanı’na taşınması ve Türkiye’nin ‘tanımadığı’ ablukayı kırmak için atacağı adımlar İsrail’in başını ağrıtabilir. Türkiye’nin atacağı adımlar Türkiye-İsrail ilişkilerini gerecek nitelikte. Başbakan Erdoğan eylülde Gazze’ye giderek ablukayı delebilir.
Mağdurların hak arama girişimlerine destek verilmesi: Ölen 9 kişinin aileleri ile baskında mağdur olanlar ulusal ve uluslararası mahkemelerde hak arayışına gidebilir. Türkiye bu kişilere hukuki yardım verecek.

Hamas yaptırımlara sevindi

Gazze Şeridi’nde yönetimi elinde bulunduran Hamas Hareketi, Türkiye’nin İsrail’le diplomatik ilişkilerin düzeyini indirme kararını memnunlukla karşıladı.Hamas sözcülerinden Sami Ebu Zühri, yaptığı açıklamada, bu kararın “İsrail’in filoya karşı işlediği suç ve Gazze Şeridi’nde uyguladığı ablukayı kaldırmamadaki ısrarı karşısında normal bir karşılık olduğunu” belirtti.

Öte yandan İsrail’le olan tüm savunma anlaşmalarının askıya alınacağının açıklanmasının ardından, gözler savunma projelerine çevrildi. Ancak bu ülkeyle şu anda devam eden kritik bir savunma projesi yok. Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar savunma sanayiinde sadece geçmişten kalan küçük parçalara dönük İsrail’den alımlar olduğunu söylemişti. RADİKAL

Bu haber toplam 2911 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Ahmet Türk: Böyle bir dönemde Dengir'i kaybetmek acı oldu.
AĞRI TAŞLIÇAY İLÇESİNDE ACELE KAMULAŞTIRMA VE HES PROJESİNE DAİR SORU ÖNERGESİ
Iğdır'da bulundu... Fotoğraf çektirmek için sıraya girdiler
VATANDAŞLAR İSYAN ETTİ : “BİZ AFETLE BOĞUŞURKEN VEKİL SEÇTİĞİMİZ EKREM ÇELEBİ İSTANBUL’UN DERDİNE DÜŞMÜŞ”
HDP Ağrı Milletvekili-Kadın Meclisi Sözcüsü Dirayet Dilan Taşdemir’in Ağrı Diyadin ilçesinde sel felaketi sonrası 4 kişinin yaşamını yetirmesine ilişkin soru önergesi
Abdullah Gül-Ali Babacan Partisi Konuşuluyor
HDP Ağrı Milletvekili-Kadın Meclisi Sözcüsü Dirayet Dilan Taşdemir. Ağrı'da İş Kur'un işçi alımlarında yaptığı kayırmacılık, torpil'e ilişkin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanına vermiş olduğu soru önergesi.
Af çalışması seçimlerden sonra Meclis'te
ÇELEBİ'NİN KADİR GECESİ MESAJI.
HDP’li Koç: Ağrı Devlet Hastanesi’nde otopsi yapılamadığı için, Ağrı halkı Erzurum’a gitmek zorunda kalıyor
Kılıçdaroğlu'ndan 'Kürtçe' çıkışı
DİRAYET TAŞDEMİR; EŞBAŞKANLIK YASAL OLMALI
HDP Ağrı Milletvekili-Kadın Meclisi Sözcüsü Dirayet Dilan Taşdemir Ekonomik Krizin Derinleştirdiği Kadın Yoksulluğu ve Kadınların Ekonomik Sorunlarını Meclis Gündemine taşıdı
Cesim Gökçe'den Sisteme Sitem
Ekrem Çelebi'nin19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı
MURAT YİKİT SERBEST BIRAKILDI
HDP'li Koç'tan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya Soru Önergesi
Ekrem Çelebi Ağrı'nın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 101. Yıl Dönümü Mesajı
DOĞUBAYAZIT BELEDİYE MECLİSİ ÜYELİKLERİ SEÇİM SONUÇLARI
İTİRAZLI SANDIKLAR YENİDEN SAYILDI SEÇİMİ HDP ADAYI YAŞAR AKKUŞ KAZANDI
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Doğunun En Büyük Haber Portalı, Doğubayazıt Haber, Doğubeyazıt Haber, Doğubayazıt Haberleri, Doğubeyazıt Haberleri, Doğubayazıt, Doğubeyazıt, Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur