Son Dakika
Doğubayazıt'ta15 Temmuz Şehitlerini Anma Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri Kars'ta İntihar Etmek İsteyen Kızı İtfaiye Ekipleri Kurtardı Hayvan otlatılan yaylada patlama: 2 çocuk hayatını kaybetti Araştırmacı Yazar Mehmet Yardımcı Ata Yurdunda TARİHİ İSHAK PAŞA SARAYIN'DA RESİM SERGİSİ DOĞUBAYAZIT'TA VEFAT HABERLERİ Kayısı yiyen sincaplar görüntülendi Yüksekova'dan Acı Haber... DOĞUBAYAZIT OTOBÜSÜ SİVAS'TA KAZA YAPTI Araştırmacı Yazar Nihat Gültekin'den Gazetemize Anlamlı Ziyaret
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinde Arap Baharı Ve Türkiyeye Yansımalarını Anlattı
 

Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinde Arap Baharı Ve Türkiyeye Yansımalarını Anlattı

24 Mayıs 2012 Perşembe 22:22
Yazdır

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde gerçekleştirilen ‘Arap Baharı ve Türkiye’ye Yansımaları’ konferansında konuşan Prof. Dr. İhsan Süreyya SIRMA, İslam ülkelerinde yaşanan ‘Bahar Bayramı’nın Türkiye’de bilinmeden ve anlaşılmadan konuşulduğunu belirtti.

Nezehat Çeçen Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa Rektör Prof. Dr. İrfan ASLAN, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet BİBER, Prof. Dr. İhsan Süreyya SIRMA, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Konferansın açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. İrfan ASLAN,  üniversite olarak çok çeşitli programlar yapıldığını ve bu etkinliklerin yapılmaya devam edileceğini belirtti. Prof. Dr. ASLAN, “Üniversitemizde Türkiye’nin yetiştirmiş olduğu nadide ve güzide insanlar, çok değerli konferanslar verdi. Bunlardan bir tanesini de bugün dinleyeceğiz. Son dönemin gündeminde olan ve herkesin üzerinde tartıştığı bir konuyu bugün dinleyeceğiz. Bu konuyla ilgili bilgi edinmek hepimiz için daha iyi olacak diye düşünüyorum. Böylece bu konuda herkesin kafasında olan istifhamlar giderilmiş olacaktır” dedi.

Arap Baharı ve Türkiye’ye Yansımaları konferansında konuşan Prof. Dr. İhsan Süreyya SIRMA, ‘Bahar Bayramı’ olarak nitelendirilen sürecin tüm dünyada konuşulduğunu ama Türkiye’de bilinmeden konuşulan bir konu olduğunu kaydetti.

Batı ülkelerindeki gazetelerin İslam coğrafyasındaki olaylara gazetelerinde hergün yer vermelerine karşın Türk basınında bu konuda bir şey bulmanın çok zor olduğunu ifade eden Prof. Dr. SIRMA, Türkiye’nin çevresindeki meselelerle ilgili yeterli bilgiye sahip olunamadığını söyledi. Tunusla birlikte başlayıp Mısır, Yemen, Libya ve son olarak Suriye ile devam eden Arap Baharı’nın gelişim sürecini anlatan Prof. Dr. SIRMA, şöyle devam etti:

“Önce neden buraya gelindi. Önemli olan budur. Bugün Mısır, Tunus, Libya ve Suriye’de cereyan eden olaylar, önemli değil. Olayların neşet ettiği yer ve sebepler önemli. Kur-an’ı Kerim’deki Sad ayetini anlamaz isek İslam coğrafyasında ve dünyada cereyan eden hadiseleri bilemeyiz. Bu ayette Hz. Davut’a insanlar arasında hak ve adaletle hükmetmesi emrediliyor. Yani Allah, seçtiği peygamberle bile diyor ki ‘adil olun, insanlar arasında tefrika yapmayın.’ Hz.Muhammet (S.A.S) ve Dört Halife’den sonra devlet işlerinin istişareyle yapılmayıp, Emevilerle birlikte saltanat sisteminin kurulması İslam alemindeki sorunların da temelini oluşturdu. Eğer bunu anlamazsak Mısır’da hatta Türkiye’de cereyan eden hadiseleri anlayamayız. Bu yönetim tarzı, Emevi’de, Abbasi’de ve ve Osmanlı’da da aynı şekilde devam etti. 19’uncu yüzyıla kadar gelindiğinde ise Osmanlı devleti hariç, tüm Müslüman toprakları batılılar tarafından sömürge haline getirildi. Böyle olunca Müslüman düşünürler emperyalizmden kurtulmanın yollarını aramaya başladı. Ama İslam dünyası düşünürleri çalışırken Batı dünyası sömürgeleri de ‘B’ planını hazırlıyorlardı. Şu an Arap Baharı diye sunulan olaylardan bazılarında batılıların alternatif planlarını görmek mümkün. Bugün İslam dünyası sömürge halinde. Eğer haktan yana olursak, bütün insanları aynı hak sahibi kabul edersek bu zulüm ortadan kalkar. Dünyada iki milyar Müslüman var. Ama hepsi birbinin düşmanı. Niye? Batı oyununu güzel oynuyor da onun için. Müslümanlar birbirinin hak ve hukukuna riayet ederse, İslam alemine güzel günler gelecektir.”

Konferans, Prof. Dr. BİBER’in Prof. Dr. SIRMA’ya plaket takdimi ile sona erdi.

 

http://www.ajans04.net/images/news/24-05-2012-80189900.jpg

 

 

Bu haber toplam 2999 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
LGS'de derece yapan öğrencilerden Milli Eğitim Müdürü Tekin'e ziyaret
Milli Eğitim Bakanlığı duyurdu
Rektör Alma’dan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli’ye Hayırlı Olsun Ziyareti
VELİLERİN KARNE SEVİNCİ
Doğubayazıt Sıfır Atık Sergisi Yapıldı
Doğubayazıt için spor ve farkındalık
AİÇÜ REKTÖRÜ ABDULHALİK KARABULUT'UN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI
Doğubayazıt'ta 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı 2. Döneminde Bu Yıl Üçüncüsü Gerçekleşen "Şenlik 23" İsimli Etkinliklerimizde Dereceye Giren Öğrenciler Ödüllerini Aldılar
Peyjaz Alanındaki Bitkilere Solucan Gübresi İle Sölom Sıvısı Verildi
AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT’un Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı için Yayınlamış Oldukları Kutlama Mesajı
Doğubeyazıt Rıza Ertuğrul Eryılmaz Anadolu Lisesinde bilgi yarışması
Ağrı'da Paylaşılamayan Koltuk
Iğdır Üniversitesinde “Gotik Sergisi” Düzenlendi
Iğdır Üniversitesi İlk Fahri Doktora Unvanı Ahmet Arslan’a Verildi
DOĞUBAYAZIT ‘DA MİNİKLER KIZ-ERKEK VE KÜÇÜKLER KIZ-ERKEK MÜSABAKALARI SONUÇLANDI
Rektör Alma’nın 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Mesajı
A TAKIMI SAVAŞ AY ANADOLU LİSESİNDE AYLIK MUTAD PANSİYON TOPLANTISI YAPILDI
Rektör Karabulut’an Yakın Korumasına Sürpriz
Rektör Alma, “Iğdır Üniversitesi’ni Dünya Standartlarında Bir Üniversite Haline Getireceğiz”
YILDIZLAR-KÜÇÜKLER MÜSABAKASI
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Doğunun En Büyük Haber Portalı, Doğubayazıt Haber, Doğubeyazıt Haber, Doğubayazıt Haberleri, Doğubeyazıt Haberleri, Doğubayazıt, Doğubeyazıt, Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur