Son Dakika
Ufka Yolculuk 7 Kars ödülleri sahiplerini buldu  Taş Yüklü Kamyon Devrildi: 1 Ölü GÖNLÜMÜN HAZİNENELERİ Doğubayazıt'ta özel diş kliniği hizmete açıldı Kars’ta buhar kazanı patladı, ortalık savaş alanına döndü  Ağrı'da Bölge Araştırma Hastanesi Kuruluyor “KYK Gençleri Kortta” Projesi Ağrı’da Başladı Iğdır Üniversitesind'de ‘Kesişen Hayatlar’ Konulu Konferans Düzenlendi Sokak hayvanlarını kesip yiyen saldırgan akıl hastanesine yatırıldı GÖNÜLLER BİR OLSUN
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinde Arap Baharı Ve Türkiyeye Yansımalarını Anlattı
 

Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinde Arap Baharı Ve Türkiyeye Yansımalarını Anlattı

24 Mayıs 2012 Perşembe 22:22
Yazdır

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde gerçekleştirilen ‘Arap Baharı ve Türkiye’ye Yansımaları’ konferansında konuşan Prof. Dr. İhsan Süreyya SIRMA, İslam ülkelerinde yaşanan ‘Bahar Bayramı’nın Türkiye’de bilinmeden ve anlaşılmadan konuşulduğunu belirtti.

Nezehat Çeçen Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa Rektör Prof. Dr. İrfan ASLAN, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet BİBER, Prof. Dr. İhsan Süreyya SIRMA, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Konferansın açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. İrfan ASLAN,  üniversite olarak çok çeşitli programlar yapıldığını ve bu etkinliklerin yapılmaya devam edileceğini belirtti. Prof. Dr. ASLAN, “Üniversitemizde Türkiye’nin yetiştirmiş olduğu nadide ve güzide insanlar, çok değerli konferanslar verdi. Bunlardan bir tanesini de bugün dinleyeceğiz. Son dönemin gündeminde olan ve herkesin üzerinde tartıştığı bir konuyu bugün dinleyeceğiz. Bu konuyla ilgili bilgi edinmek hepimiz için daha iyi olacak diye düşünüyorum. Böylece bu konuda herkesin kafasında olan istifhamlar giderilmiş olacaktır” dedi.

Arap Baharı ve Türkiye’ye Yansımaları konferansında konuşan Prof. Dr. İhsan Süreyya SIRMA, ‘Bahar Bayramı’ olarak nitelendirilen sürecin tüm dünyada konuşulduğunu ama Türkiye’de bilinmeden konuşulan bir konu olduğunu kaydetti.

Batı ülkelerindeki gazetelerin İslam coğrafyasındaki olaylara gazetelerinde hergün yer vermelerine karşın Türk basınında bu konuda bir şey bulmanın çok zor olduğunu ifade eden Prof. Dr. SIRMA, Türkiye’nin çevresindeki meselelerle ilgili yeterli bilgiye sahip olunamadığını söyledi. Tunusla birlikte başlayıp Mısır, Yemen, Libya ve son olarak Suriye ile devam eden Arap Baharı’nın gelişim sürecini anlatan Prof. Dr. SIRMA, şöyle devam etti:

“Önce neden buraya gelindi. Önemli olan budur. Bugün Mısır, Tunus, Libya ve Suriye’de cereyan eden olaylar, önemli değil. Olayların neşet ettiği yer ve sebepler önemli. Kur-an’ı Kerim’deki Sad ayetini anlamaz isek İslam coğrafyasında ve dünyada cereyan eden hadiseleri bilemeyiz. Bu ayette Hz. Davut’a insanlar arasında hak ve adaletle hükmetmesi emrediliyor. Yani Allah, seçtiği peygamberle bile diyor ki ‘adil olun, insanlar arasında tefrika yapmayın.’ Hz.Muhammet (S.A.S) ve Dört Halife’den sonra devlet işlerinin istişareyle yapılmayıp, Emevilerle birlikte saltanat sisteminin kurulması İslam alemindeki sorunların da temelini oluşturdu. Eğer bunu anlamazsak Mısır’da hatta Türkiye’de cereyan eden hadiseleri anlayamayız. Bu yönetim tarzı, Emevi’de, Abbasi’de ve ve Osmanlı’da da aynı şekilde devam etti. 19’uncu yüzyıla kadar gelindiğinde ise Osmanlı devleti hariç, tüm Müslüman toprakları batılılar tarafından sömürge haline getirildi. Böyle olunca Müslüman düşünürler emperyalizmden kurtulmanın yollarını aramaya başladı. Ama İslam dünyası düşünürleri çalışırken Batı dünyası sömürgeleri de ‘B’ planını hazırlıyorlardı. Şu an Arap Baharı diye sunulan olaylardan bazılarında batılıların alternatif planlarını görmek mümkün. Bugün İslam dünyası sömürge halinde. Eğer haktan yana olursak, bütün insanları aynı hak sahibi kabul edersek bu zulüm ortadan kalkar. Dünyada iki milyar Müslüman var. Ama hepsi birbinin düşmanı. Niye? Batı oyununu güzel oynuyor da onun için. Müslümanlar birbirinin hak ve hukukuna riayet ederse, İslam alemine güzel günler gelecektir.”

Konferans, Prof. Dr. BİBER’in Prof. Dr. SIRMA’ya plaket takdimi ile sona erdi.

 

http://www.ajans04.net/images/news/24-05-2012-80189900.jpg

 

 

Bu haber toplam 2960 defa okunmuştur
...
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Rektör Karabulut’an Yakın Korumasına Sürpriz
Rektör Alma, “Iğdır Üniversitesi’ni Dünya Standartlarında Bir Üniversite Haline Getireceğiz”
YILDIZLAR-KÜÇÜKLER MÜSABAKASI
Rektör Alma’nın ‘Miraç Kandili’ Mesajı
TÜRK KIZILAY’INDAN ÖZEL ÖĞRENCİLERE ÖZEL DESTEK
Doğubayazıt'ta Bu Yıl İlki Düzenlenen Ortaokullar Arası “Bin Yürek Tek Ses Korolar Şenliği Projesi
Rektör Alma Yükseköğretimde Kalite Yönetimi Çalıştayına Katıldı
Rektör Alma’nın 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Mesajı
DOĞUBAYAZIT’TA ORTAOKULLAR ARASI BİLGİ YARIŞMASI
Üniversite öğrencisi Polonya'da öldürüldü
Rektör Alma Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) tarafından düzenlenen "Uluslararası Prof. Dr. Fuat Sezgin Bilim Tarihi Sempozyumuna" Katıldı
DOĞUBAYAZIT BUNU HAK ETMİYOR!...(2)
Iğdır Üniversitesi Rektörü Alma, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Münasebetiyle Bir Kutlama Mesajı Yayınladı
AĞRI'LI ÖĞRENCİLER VAN’DAN BAŞARILARLA İLE DÖNDÜ
AĞRI MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ TEKİN’İN OKUL ZİYARETLERİ
Iğdır Üniversitesinde “7/24 Okuma ve Ders Çalışma Salonu” Hizmete Açıldı
AĞRI VALİLİĞİNDEN OLUMSUZ HAVA ŞARTLARINDAN DOLAYI OKULLAR (1) GÜN TATİL EDİLDİ
Rektör Alma, Eskişehir Teknik Üniversitesinde Bir Dizi Görüşmeler Gerçekleştirdi
AĞRI MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ TEKİN ADAY ÖĞRETMENLERLE BİR ARAYA GELDİ
AĞRI ÖNDER İMAM HATİPLİLER DERNEĞİ’NDEN EĞİTİME DESTEK
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Doğunun En Büyük Haber Portalı, Doğubayazıt Haber, Doğubeyazıt Haber, Doğubayazıt Haberleri, Doğubeyazıt Haberleri, Doğubayazıt, Doğubeyazıt, Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur