Son Dakika
Unutulmaya yüz tutmuş Kürt beyzbolu yeniden yaygınlaştırılıyor Ağrı’da kaybolan vatandaş ölü bulundu Doğubayazıtlı ’lı üreticiler Pamukkale değil Başkale Ağrı'da Yüzme Bilmeyen Projesi'nde yüzme öğrendi, 4 dalda şampiyon oldu Cesim Gökçe'den Sisteme Sitem Ağrı'da Korkutan Yangın DOĞUBAYAZIT'TA ÖLÜM HABERLERİ Küçük Nurcan’ın cansız bedenine ulaşıldı  Bu Okula Koşarak Gidiyorlar
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
Beştaş: Seçmenlerimiz 9 Mart'a kadar kayıtlarını yaptırmalı
 

Beştaş: Seçmenlerimiz 9 Mart'a kadar kayıtlarını yaptırmalı

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, HDP'li seçmenlere çağrıda bulunarak, seçmen kayıtlarını zaman kaybetmeden yapmalarını istedi.

28 Şubat 2015 Cumartesi 10:37
Yazdır

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, seçimlerin yaklaşması ile birlikte Türkiye'nin dört bir yanından beklentilerinin üzerinde bir aday ve gönüllü çalışma başvurusunun olduğunu belirterek, kendilerinin de yoğun bir tempo ile seçim çalışmalarına başladıklarını söyledi.

Önceki seçimlerde birçok yolsuzluk ve seçim hilesi ile karşılaştıklarına dikkat çeken Beştaş, bu seçimlerde hilelerin önüne geçmek için daha titiz bir çalışma yürüttüklerini söyledi. Çalışmanın önemli ayaklarından birinin de seçmenlere dönük olduğunu vurgulayan Beştaş, seçmenlere ikamet işlemlerini bir an önce yapma çağrısında bulunarak, yurttaşlardan hassas davranmalarını istedi. Beştaş, binlerce oyun kayıt işlemlerinin sağlıklı bir şekilde yapılmamasından kaynaklı kullanılamadığını söyledi.

'9 Mart'a kadar kayıtlar yapılmalı'

Hazırlıkları örgütlemek amacıyla il ve ilçe örgütleriyle çalışma yaptıklarını belirten Beştaş, şu anda en acil gündemlerden birinin 9 Mart tarihine kadar seçmen kayıtlarının yapılması olduğunu ifade etti. Beştaş, kaydı olmayanların 9 Mart'a kadar mutlaka seçmen kayıtlarını yapması gerektiğine işaret etti.

Beştaş, seçmenlerin yapması gereken işlemleri ise şu şekilde anlattı: "Adres/şehir değiştirmiş ama adres bildiriminde bulunmamış, yani ikametgahını taşımamış yurttaşlar, 7 Haziran'da yeni yaşam için oy kullanamayacak. Oy kullanabilmek için şimdi hemen, kendi adımıza olan kira sözleşmesi/tapu ya da bir faturayla nüfus müdürlüğüne giderek adres kaydımızı yapalım. Evdeki diğer bireyler de, adına kira sözleşmesi/tapu ya da fatura olan kişiyle birlikte nüfus müdürlüğüne giderek onun beyanıyla adres kayıtlarını yaptırabilirler. İkametgahı olan öğrenciler ise ev arkadaşlarını beyanla yazdırabilirler."

'Kent değiştirirken ikamet almayı unutmayın'

Kent değiştiren yurttaşların, gittikleri kente ikametlerini alması gerektiğine dikkat çeken Beştaş, "7 Haziran seçim günü hangi şehirde olacaksak oraya gidelim. Kaydı o şehirde olan bir yakınımızla birlikte nüfus müdürlüğüne giderek, onun beyanıyla adres kaydımızı yapalım. Böylece artık seçmen bilgi kağıdımız, 7 Haziran seçim günü olacağımız adrese gelecektir."

Beştaş, üniversite öğrencilerinin yapması gereken işlemleri ise şu şekilde aktardı: "Yurttaysak, nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisini, üniversiteden öğrenci belgesini, yurtta kaldığımıza dair belge ile yurdun bulunduğu ilçedeki nüfus müdürlüğüne başvuralım. Kiralık evdeysek, nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisini, varsa adımıza bir fatura, yoksa kira sözleşmesi ile evin bulunduğu ilçedeki nüfus müdürlüğüne başvuralım. Arkadaşımızın evindeysek; nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisini, varsa o arkadaşın adına ait bir fatura, yoksa kira sözleşmesi ve her iki durumda arkadaşla evin bulunduğu ilçedeki nüfus müdürlüğüne başvuralım."

Seçmenlerinin kayıt yapmamasının yüz binlerce oyun kaybolması anlamına geleceğini vurgulayan Beştaş, seçmenlerin hassas davranmasının hayati önemde olduğunu söyledi.

Mevsimlik işçilerle ilgili de çalışma yaptıklarını belirten Beştaş, binlerce mevsimlik işçi seçmenlerinin bulunduğunu, seçimin yaz aylarına denk gelmesi nedeni ile yazın bu seçmenlerinin yer değiştireceklerini ancak yer değiştirmeden önce mutlaka il ve ilçe örgütlerine uğrayarak iletişim bilgilerini bırakmaları gerektiğini söyledi. Beştaş, "İletişim bilgileri elimizde olursa seçimde kendilerine ulaşacağız, gerek taşıma yolu ile gerekse de farklı şekillerde oy kullanabilmesi için bir formül oluşturacağız" diye konuştu.

 

Anahtar Kelimeler: HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, HDP'li seçmenlere çağrıda bulunarak, seçmen kayıtlarını zaman kaybetmeden yapmalarını istedi.
Bu haber toplam 3462 defa okunmuştur
...
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Türkan Şoray: Sinemacılar artık özgür
'Hızlı ve Öfkeli'nin 8 filmindeki kazaların maliyeti 600 milyon dolar!
Kış Saati Uygulamasına Son Verildi
Başbakan Davutoğlu: Halep bombalandı; şu an 70 bin mülteci Türkiye'ye geliyor
Kadınlar: Savaşa karşı her yerde ses çıkaralım
Ataol Behramoğlu ölümden döndü
Şiddet ve terörle geçen bir ömür! -
İşte İmralı Cezaevi'nin merak edilenleri
Selahattin Demirtaş İstanbul, Sırrı Süreyya Önder Ankara'dan aday
Bağdadi, IŞİD’in Tikrit’te yenildiğini kabul etti
Hasan Cemal Harvard ödülünü aldı: Türkiye sivil despotluğa geçişi yaşıyor
Bülent Arınç'ın Bakanlar Kurulu toplantısı açıklaması
Ukraynalı kadın askerler podyuma çıktı
Kobanê'de binlerce çete üyesinin cenazesi hastalık saçıyor!
Kobanê'de ilk market açıldı
Mehmet Baransu’ya Balyoz operasyonu
Putin muhalifi lider Nemtsov öldürüldü
MİT TIR'larını ihbar eden askere tutuklama
İzmir'de vatandaşa galiz küfür eden polis açığa alındı
İşte 19 Şubat'ta okulların tatil edildiği il ve ilçeler
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Doğunun En Büyük Haber Portalı, Doğubayazıt Haber, Doğubeyazıt Haber, Doğubayazıt Haberleri, Doğubeyazıt Haberleri, Doğubayazıt, Doğubeyazıt, Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur