Son Dakika
James Harden durdurulamıyor; işte NBA'de gecenin sonuçları Mersin'de kargo gemisi karaya oturdu Ege, kara teslim İran'ın yörüngeye uydu yerleştirme girişimi başarısız oldu DOĞUBAYAZIT'TA VEFAT HABERLERİ BAŞKAN ADAYI ERYILMAZ ZİYARETLERE DEVAM EDİYOR AİÇÜ “2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” Etkinlikleri Kapsamında Protokol İmzaladı AĞRI’DA 5 BİN İHTİYAÇ SAHİBİ ÖĞRENCİYE GİYİM YARDIMI HDP AĞRI BELEDIYE BAŞKAN ADAY ADAYI İYİ PARTİ AĞRI'DA SÖYLEMEZ DEDİ
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
Süt efsanesinin sırrı..
 

Süt efsanesinin sırrı..

Süt efsanesinin sırrı...

6 Nisan 2017 Perşembe 16:35
Yazdır
baskı

Annem, ailesinin asaletiyle övünen bir insandı… Ona göre çocuklarının akıllı olmalarının, başarı kazanmalarının sebebi bu soyluktu(!). Onu kızdırmak istediğim zaman bu soyluluk konusunu gündeme getirir.

Bunun başarımında bir rol oynamadığını söylerdim. Bir gün O´na; “Ah! Ah! Eğer bu şeyhlik yanım olmasaydı ben değil mühendis, padişah bile olurdum." Dediğimde, bana çok kızmış ve "Ger teda ew xwuna şêxa nebûya tu nedıbûyi tu rêx." (Eğer damarlarında o şeyh kanı dolaşmasıyla sen bir bok bile olamazdın) diye beni azarlamıştı. Anneme göre, şeyh ailesine mensup kadınların memelerinden akan süt daha beyaz., damarlarında akan kan daha kırmızıydı. Hep bizlere emzirdiği süt ile övünürdü. Akıllı olmamı, okulda ki başarılarımı hep emzirdiği 'o asil süte!' Bağlardı. Bir gün, önüne bir kova süt koyup, " İşte bana emzirdiği sütü sana iade ediyorum. Bir daha emzirdiğin başıma kakma," demiştim. Bu sözün üzerine çok üzülmüş, ağlamaklı olmuştu. Bir espri uğruna, çok sevdiğim annemi böylesine kırmamın üzüntüsünü hâlân zaman zaman yaşarım.

Evimizde uzun bir süre hizmetçi olarak çalışan seyrê isminde bir kadının, bu asil süt efsanesini nasıl yıktığını da aktarmak istiyorum. Mühendis olduktan sonra, memlekete gitmiştim. Ailemiz artık aşiretten uzak, şehirde yaşamaya başlamıştı. Eski anılarımı hatırlamak, çocukluk arkadaşlarımı görmek için, annemle beraber aşiretin konakladığı yaylaya gittik. Hep beraber, anlatılmaz güzel günler geçirdik…

Yıllarca görmediğim çocukluk arkadaşlarımın çoğu torun sahibi olmuşlardı. Benim ise, hala bekâr olmamı anlamakla zorluk çekiyorlardı. Hemen bana uygun kızların listesi yapılamaya başlandı. Henüz evlenmeyi düşünmediğimi söylediğimde, bahsettiğim emektar kadın seyrê, " Erê Yılo, ez dızanım, tu keçıkê Kurmanca qayil nabi. Tı jı xwe ra jıneki lêv sor bini."(Ha ben biliyorum, sen kürt kızlarını beğenmiyorsun, sen boyalı dudaklı bir kadın alacaksın)dedi.
Annem bir aralık bir punduna getirerek, benim okuyup mühendis olmamı, emzirdiği süte bağlayınca, seyrê annemin soylu süt efsanesini yıkan bir sırrı açıkladı. Bende anlatılan bu gerçeği o an öğreniyordum. "Piii! Gûle vırra neke, te kıngê Yılmaz mıjandiye? Nayê bira te, tu nexweş bûyi. Çıçıke te da şir tune bû Mın Yılmaz mıjand. Ew bi şirê mın mezın bû. Tu çuma vırra dı ki?" (Aaa! Gule yalan söyleme, sen ne zaman Yılmaz'ı emzirdin? Hatırlamıyor musun, sen hastaydın, sütün yoktu. Yılmaz´ı ben emzirdim. O benim sütümle büyüdü. Niye yalan söylüyorsun?)
Peşinden bir köylü kadınından beklenmeyecek şekilde, çok anlamlı bir konuşma yaptı. "Zaten siz ağa, bey ve şeyh kadınları hiç kimseyi beğenmezsiniz. Sütün kerameti mi olur?  Bu çocuğu ben büyüttüm. O´nu boklu bezlerini ben yıkadım. O´nu ben emzirdim. Yıkadım karnını duyurdum. O, benim oğlum. Sen onunla övünmeye kalkma. Onu doğurmaktan gayrı ne emeğin var ki, onunla övünüyorsun?"

Bu konuşma üzerine annem ne kadar ezilip küçüldüyse, ben de aksine o kadar gururlandım. Bu emekçi kadının, emeğine böylesi bir kararlılıkla sahip çıkmasını hayran olmuştum. Hemen boynuna sarılıp "Anacığım bana verdiğin tüm emeklerin için sana teşekkür ederim. Ne olur bana hakkını helal et."dedim. Okumuş mühendis olmuş bir efendinin ona ´anam´diye hitap etmesi ve ´Hakkını helal etmesini´ istemesini de onu çok duygulandırmıştı. İki kolumu boynuma dolayıp, "Yılo, Yılo ez qurbana te bım." (Sana kurban olurum) diyerek hüngür hüngür ağlamaya başlamıştı. Bu duygulu günleri hâlâ bütün sıcaklığıyla hatırlıyorum. İlerde ki sayfalarda, Yetişmemde büyük emeği olan bu kadınla ilgili bazı anılarımı daha anlatacağım.


Anahtar Kelimeler: Süt efsanesinin sırrı...
Bu haber toplam 5418 defa okunmuştur
oluş deneyi
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
CAN HOLDİNG’TEN 3000 AİLEYE İŞ İMKÂNI
İSMAİLOĞULLARI’NDA ANLAMLI ÇİÇEK
HDP Doğubayazıt İlçe Belediye Başkan Adayları Belli Oldu
DOĞUBAYAZIT AK PARTİ İLÇE TEŞKİLATINDAN KURUMLARA ZİYARET
SANTRANÇ ŞAMPİYONLARI BELLİ OLDU
VALİ ELBAN DOĞUBAYAZIT’TA
AĞRI DAĞI GAZETECİLER CEMİYETİ BAŞKANI SIDDIK SÖYLER'İN YENİ YIL MESAJI
DOĞUBAYAZIT'TA ARABANIN İÇİNDE 11,750 gr ESRAR ELE GEÇİRİLDİ
BİZE HER YER DOĞUBAYAZIT
EĞİTİME ÖNEM VEREN TUNCER ÇALIŞMALARA TÜM HIZI İLE DEVAM EDİYOR
FARUK KAYA’DAN GAZETEMİZE ZİYARET
DOĞUBAYAZIT HDP ADAY ADAYI MUSTAFA SALTAŞ’TAN GAZETEMİZE ZİYARET
DOĞUBAYAZIT İYİLİKDER TEMSİLCİLİĞİ TARAFINDAN 2018 YILINDA YAPILAN YARDIMLAR
FUTBOLUN ÜZERİNDEN ÇEKİN ELLERİNİZİ
DOĞUBAYAZIT’TA 2023 YILI TÜRKİYE’NİN EĞİTİM VİZYONU
Demirtaş'ın tahliyesi için yapılan başvuru reddedildi
HAKAN GÜL VEFAT ETTİ
şevin Baycan Hayatını Kaybeden öğretmeni Baki Çiçek için şiir yazdı
REKTÖR ALMA’NIN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI
ULAŞTIRMA BAKANI AHMET ARSLAN, MEDİKO-SOSYAL BİNASINI ZİYARET ETTİ
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur