Son Dakika
Vali Elban, 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Mesajı DOĞUBAYAZIT’TA 15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ 15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ VALİ ELBAN’A ZİYARET Ağrı'nın Umudu Jeotermal Su Kaynağı Oldu OHAL VE AF TARTIŞMALARI Van TSO Yüksek İstişare Kurulu ilk toplantısını gerçekleştirdi Otobüsle Çarpıştı Refüje Çıktı MEBİS’le Mezarlıklar İnternette Başkan Sekmen’e Teşekkür Plaketi
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
İZ BIRAKANLAR…BİR YÖNETİCİNİN BEKLEMEDİK BAŞARILARI…
 

İZ BIRAKANLAR…BİR YÖNETİCİNİN BEKLEMEDİK BAŞARILARI…

DOĞUBAYAZIT KÜLTÜR VE SANATTA ALTIN YILINI YAŞIYOR

18 Kasım 2016 Cuma 01:00
Yazdır
baskı

 

Doğubayazıt tarihinde Cumhuriyet döneminden bugüne değin birçok yönetici gördü.

Ama bu yöneticilerin içersinde öylesine kendini aşmış yasalara karşın özgüveni ile hareket ederek birçok kalıcı eserler yaratmayı kendine amaç edinmişlerdir.

Bu yöneticilerden İrfan Kenanoğlu, Cemalletin Demircioğlu,Nurullah Çakır, Abdullah Özbek, Nurettin Dayan gibi yöneticiler kendini aşan başarıları ile Doğubayazıt’ta “Fahri hemşeri” “Suyu arayan adam””Efsanevi ve muhteşem” “Dürüst ve başarılı” lakapları ile geride bıraktıkları eserlerle iz bırakmışlardır.

Ve bu iz bırakanları gidişleri ardında çeşitli vesilelerle eserleri anınmaktadırlar.

Ama bir yönetici vardır ki, gitmeden öncede kişisel gayret ve olağan üstü çalışmaları ile yaratıcı gücüyle ortaya koyduğu eserlerle iz bırakanlar katagorisinde yer almayı hak ettiğine inanmaktayız.

Bu yönetici genç ve dinamik Doğubayazıt Kaymakamı Karahan Daştan’dır.

Kaymakam Daştan ile Doğubayazıt Kültür ve sanat yönünde çok büyük hamleler yaşayarak yol alındığına tanık olunmaktadır.

Ünlü Kürt Filozof Ehmedê Xanî ölümünün 300.yılında özlediği felsefe, görüş ve düşüncelerini canlı tutacak onun izini gelecek kuşaklara taşıyacak kültür ve sanat kuruluşlarına Kaymakam Karahan Daştan’la kavuşuyor.

 

DOĞUBAYAZIT KÜLTÜR EVİ VE EHMEDÊ XANÎMÜZESİ YAPIMI

Kaymakam Daştan Ehmede Xanî Müzesi ve Doğubayazıt Kültür binasının yapımı için Yukarı Doğubayazıt alanında yer araması işe başlamış; sonuç olarak Yukarı Doğubayazıt Hükümet konağı karşısında, Ağrı Dağına, İshakpaşa Sarayına, Ehmedê Xanî türbesine nazır bir tepede karar kılmıştır.

Bu aşamadan sonra yapım işi için gerekli finansı sağlama girişimleri de olumlu sonuç vermiştir.

Proje ve arge çalışmalarını Van 100.yıl üniversitesinde görevli Yrd.Doç.Dr. Şahbettin Öztürk çalışmalarını yürüttüğü binanın ihalesi yapılmış ve çalışmaları son süratle yürütülmektedir.

Yapılan binanın alt zemin bölümü Örtülü köyünden  getirilen taşlarla yapılırken, kil,kum,tuz,samandan oluşan kerpiçlerde duvarın üst kısımları örülecektir.Binanın su geçirmez tarzda topraktan  tavan bölümü yapılırken,müze içersindeki karakterler balmumundan yapılacaktır.Bunun için bir atölye oluşturuldu.

Kaymakam Daştan’ın ifadelerine göre Kültür evi ve müze bu yıl bitirilmesi düşünülmektedir.

 

EHMEDÊ  XANÎ   KÜTÜPHANESİ

 

Belediye Caddesi, Tugay girişinde Rus işgali sırasında yapılmış olan, Tren İstasyon şefliği olarak işgal süresince hizmet vermiştir. 1915 Rus Bolşevik ihtilalı sonrası Ruslar çekilince bu bina Doğubayazıt Ortaokulu olarak uzun süre hizmet vermiş; Binanın mimarı yapısında Ağrı dağındaki örtülü taş ocağında getirtilen siyah taşlar kullanılmıştır. Duvar kalınlığı yarım metredir. Dış duvar köşeleri taş süslemeleri yer almaktadır. Binanın tavan ve taban kısmı ağaçla kaplanmıştır.   Bu bina Anadolu Sağlık Meslek binası olarak hizmet vermeye başlamış olup, bazı onarımlar ve ekler yapılarak  asıl dokusundan uzaklaştırlan bina Kaymakam Karahan Daştan’ın girişimleri ve İş adamı Yüksek Mühendis ve Xanî Uzmanı Şarafettin Eryılmaz’ın maddi ve manevi destekleri ile restore edilerek 100.yaşında Ehmedê Xanî Kütüphanesi olarak İlçe halkının hizmetine sunulacaktır.

Bu kütüphane  önemi Ünlü Kürt filozofunun adının taşıması ve Doğubayazıt’ta bir ilk olmasıdır.Temennimiz dünyanın birçok kültür şehrinde olduğu gibi onlarca kütüphanenin de kurularak gelecek nesillerimize örnek teşkil edeceğini umuyoruz.

Geçenler de Halk Eğitim Merkezinde restorasyon protokolü,Doğubayazıt Kaymakamı Karahan Daştan ve Doğubayazıtlı İş Adamı Yüksek Mühendis Şarafettin Eryılmaz arasında imza edilmişti.

 

Restorasyonun proje ve Arge çalışmalarını 100.yıl Üniversitesinde görevli Yrd.Doç.Dr.Şahabettin Öztürk yürütmektedir.(Yrd.Doç.Dr.Şarafettin Öztürk yaptıkları hizmetlerde hiçbir ücret almadan katkı sunduğu için kendilerine sonsuz şükranlarımızı ifade ederiz.)

 

Kütüphane fikri Kaymakam Karahan Daştan’ın İlçedeki olanaksızlıklar nedeni ile  yaşatılmayan kütüphane kültürünü İlçe tarihi nasıl buluşturulur  ana fikri ile çıkmıştır.

 

Ünlü Kürt Filozofu Ehmedê Xanî adına yapılacak olan bu Kütüphane bu yıl bitip, hizmete girecektir. Ayrıca bu Tarihi Rus İstasyon şefliği binası o zamanki tarihi bir vagon ile bitümleyerek, o döneme ait tarihi doku ile Ehmedê Xanî kütüphanesinin anlam bütünlüğü sağlanacaktır.

Kaymakam Daştan” Tarihin tozlu raflarındaki hüznü, yepyeni kitapların kokusundaki coşku ile buluşturmanın gururunu yaşatacağını” ifade etti

 

ŞEX MUHAMMED CELALÎ MEDRESESİNİN YAPIMI

 

 

Ünlü Kürt Filozofu  Ehmedê Xanî  öğretisinden  gelen Doğubayazıt Kanaat  ve dini önderi Xanî öğrencisi ve binlerce yetiştirdiği öğrencileri yanı sıra Bediüzzaman Said Nursî’ninde 3 ay kendisinde ders ve feiz aldığı Şex Muhammed Celalî’nin medresesi yeniden oluşturuluyor.

 

Doğubayazıt Kaymakamı Karahan Daştan bu konuda bilgi, görgü sahiplerinin görüş ve düşünceleri almak suretiyle düşünür, din alimi Şex Muhammed Celalî’nin medresesinin orjinal kalıntılarını Doğubayazıt’ın Karaburun( Bêrne rêş) köyünde saptadı.

Böylece Kaymakam Daştan’ın kafasında bu medresenin canlandırma kurgusu oluştu.

Daha sonra bunun yasal zemini oluşturarak, bitişiğinde ek arsayı satın alarak yapım finansını sağladı.

Yine bu medresenin proje arge çalışmalarını 100.Yıl Üniversitesi Yrd. Doç.Dr. Şahabettin Öztürk yaptı.

 

Geçmişimizin geleceğe aktarılmasında çok önemli yer alacak olan bu medrese eski yapısına ve özelliğine bağlı kalarak yapılacaktır. İnanç turizm açısında bölgeye çok şeyler kazandıracak olan bu medresenin yapımında Kotis köyü ocağında getirtilecek olan beyaz taşlar kullanılacak; üstü ise eski yapısına uygun olarak düz kamış ve su geçirmez topraktan olacak.

 

İSHAKPAŞA MEZARLIK MESCİDİNİN YAPIMI

 

Yine tarihi değeri olan İshakpaşa Mezarlık Mescidi Kaymakam Karahan Daştan’ın girişimi sonucu yeniden restorasyon işlemi başlamış olup,yakın bir zamanda orijinal eski halini alacaktır.Mescit mezarlığı da yeniden düzenlenecektir.Öylece tarihe ışık tutulacağı gibi turizm yönündede bir hamle gerçekleştirilmiş olacaktır.

 

Sonuç olarak Doğubayazıt kültür, sanat yaşamına katkı sunan, turizmin canlanmasına sağlayacak olan bu başarılı çalışmalara imza atan genç ve dinamik ve yaratıcı Kaymakam Karahan Daştan daha henüz görevde iken iz bırakanlar kategorisinin içinde yer almıştır.

Haber Halkın Sesi-Ozan BAYCAN

Anahtar Kelimeler: İZ BIRAKANLAR…BİR YÖNETİCİNİN BEKLEMEDİK BAŞARILARI…
Bu haber toplam 24509 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
*Sn Büyümüz Şerefafettin Eryılmaz'a şükranlarımı bildirir, çünkü ben üniversiteyı kazandım. 4 yıl bana burs verdi. Benim gibi yüzlerce arkadaşlarımda faydalandılar.Kültür, Bilgi için ihtiyaç olan Xani babanın kütüphanesinin açılmasını duydum. Halkçı halkını seven Sn.Büyümüz Şeref Amucaya binlerce defa tşk.ler.Değerini bilmiyenın Allah belasını versın.Allah sana uzun ömürler versin.
*Dilan Kaya - 2014-08-20 12:38:10
*Sn Bazıd Kaymakamına Bazıd halkı olarak tşk. ederiz. Bilgili ve inançlı bir gençliğin yetişmesi Xani babanın ilk eseri Nûbara Bûçükan eğitim manofestosunu yazmıştı.Sn. Xanilog Şeref ERYILMAZ'ın benim gibi yılda 60 Üniversite öğrencisine verdiği burs ve Xani babanın kütüphanesini yapılmasını üstlenmesini takdir eder Ellerinde öperiz. Tabi Sözüm onlara bazı aydın geçinenlere. Gençlere iyi örnek ol
*bazıd halkı - 2014-08-20 09:36:56
Belediyemiz bu icraatları görüp utanmalı Kent müzesini gidip iki tane üç kağıtçı mühendise peşkeş çekti doğubayazıt belediyesi orada avm yaptıracağına park yaptırsaydın yazıklar olsn size
Mühendis - 2014-08-19 15:17:03
Tüm Yorumlarları oku
 Diğer Haberler
Başkan Sekmen’e Teşekkür Plaketi
EHMEDÊ XANÎ DİYOR Kİ;
Zabıta adaylarının mülakat heyecanı
İranlı turistler Kars'ta
Kalabalıklar Ama Alıcıları Yok
Sığınmacı mültecilere kitap hizmeti
Erciş Belediyesinin kadın ve aile plajı sezona hazır
Jandarmadan Kızılay’a Destek
Ahlat Patates Sorununu Çözebilir
Ağlamadan, Sızlamadan Çözdük
Ehmedê Xanî kültür derneği Ramazan Bayramı mesajı
Ağrı´nın Yüz Akı Arkoz Çimentonun Açılışı Başbakan Yıldırım Tarafından Yapıldı
CELAL DİKMEN VEFAT ETTİ
Yaralı Ebabil kuşu tedavi altına alındı
DOĞUBAYAZIT/HAFTANIN NOSTALJİSİ
Yeni Hükümet Konağının Temeli Bu Yıl Atılıyor
Ağrı Milli Eğitim Müdürü Yakup TURAN'ın katılımıyla TUBİTAK Bilim Fuarı açıldı
EHMEDÊ XANÎ DİYOR Kİ;
EHMEDÊ XANÎ DİYORKİ;
PEYGAMBER HZ.MUSA,FİLOZOF PLATON VE FİLOZOF EHMEDÊ XANÎ
 
HEM YAKIN
Yazarlar
Namaz Vakitleri
İmsak
03:30
Güneş
05:18
Öğlen
12:22
İkindi
16:07
Akşam
19:05
Yatsı
20:38
Çok Okunanlar
Finans
İMKB 100
73.798
USD ALIŞ
2.8950
USD SATIŞ
2.9200
EURO ALIŞ
3.2830
EURO SATIŞ
3.3130
POUND ALIŞ
4.5330
POUND SATIŞ
4.6180
ALTIN ALIŞ
105.8100
ALTIN SATIŞ
108.0000
Çok Yorumlananlar
Hava Durumu
Havadurumu
Anket
Doğubayazıt Turizmi Nasıl Görüyorsunuz?
İyi
Çok İyi
Kötü
Sayısal Loto
15.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 04 - 10 - 15 - 16 - 20
Şans Topu
19.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
03 - 10 - 15 - 18 - 33 - 13
On Numara
17.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
07 - 14 - 16 - 17 - 19 - 24 - 28 - 29 - 31 - 36 - 43 - 49 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 60 - 62 - 69 - 72 - 76
Süper Loto
20.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
05 - 22 - 35 - 38 - 47 - 53
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur