Son Dakika
DOĞUBAYAZIT MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ YUSUF YARDIMCI'DAN KARNE MESAJI ERYILMAZ’DAN EĞİTİM VE ÖĞRETİMDE YARIYIL TATİLİ MESAJI YARIYIL TATİLİNDE KARNE HEYACANI Hamur'da Karne Heyecanı BAŞARILI SPORCULAR MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ TEKİN’İ ZİYARET ETTİ AİÇܒde ‘Beslenme Arkeolojisi Diyetisyenler İçin Yeni Bir Çalışma Alanı mı?’ Konulu Seminer Düzenlendi Vali Elban Öğrencilerimizin Karne Sevincine Ortak Oldu Havayolu şirketi AeroMexico'dan 'DNA kampanyası': Ne kadar Meksikalıysan o kadar indirim The Atlantic dergisinden 'Trump görevden alınsın' çağrısı Belçika'da aşırı sağcı siyasetçi insan kaçakçılığından tutuklandı
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
BDP'li Bozlak: KCK'daki MİT'çileri deşifre edelim
 

BDP'li Bozlak: KCK'daki MİT'çileri deşifre edelim

14 Şubat 2012 Salı 22:32
Yazdır
baskı

ANKARA (ANKA)- Meclis Adalet Komisyonu’nda, AKP’nin, MİT Kanunu’nda değişiklik öngören teklifin geneli üzerinde, “Görüşmelerin ilânihaye devam etmesi mümkün değildir” gerekçesiyle maddelere geçilmesi için verdiği önerge, tartışmaların arasında kabul edildi.

Komisyonda konuşan BDP Adana Milletvekili Murat Bozlak, “Deniliyor ki bin tane MİT mensubu şu an için KCK içinde yer alıyor. Bunların yüzde 95’i bizim arkadaşımız gerçekten böyle ise biz bunun açığa çıkarılmasını istiyoruz. Burada MİT mensuplarını koruyarak, evet ajanları deşifre edelim, kimdir, biz de bilelim, en çok biz onlarla beraber yürüyoruz, bizim arkadaşlarımız…” dedi.


“Korkmayın devletin parçası olmuşsunuz, korkmayın” sözlerine de Bozlak “Siz yıllardır devletin ta kendisiydiniz” diye karşılık verdi.


“ARABANIN TEKERLEKLERİ KOPTU”

CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan da, “Nasıl bir akıl tutulması yaşıyoruz ben anlayamıyorum. Bu kanun yasalaşırsa çete kanunu diye geçecektir. Bu kanun bir çete kanunudur. Bu kanun Başbakan’a özel örgüt kurma yetkisi veren kanundur. Bu kanunu geçirseniz de arabanın tekerlekleri koptu” diyerek itiraz etti. Tezcan, şöyle devam etti:

“Türkiye’de gelecekte çeteciliği meşrulaştıracak derin devleti hukuki güvence altına alacak bir kanun teklifi ile karşı karşıyayız. Bu kanun devlet darbesi yaratma kanunudur. Kanun teklifinde CMK 250’de suçlarla ilgili de başbakan özel olarak birini görevlendirmişse o suçlardan dolayı yargılama yaparken bile Başbakan’ın iznine müracaatı zorunlu hale getiriyorsunuz. Ne demek bu, Cumhurbaşkanına suikast yapacaksan CMK 250’de sayılan katalog suçlarında Cumhurbaşkanına suikast yapacaksa bu suçlar kapsamında mesela Anayasayı ihlal suçu, şikayet ettiğiniz darbe suçu, bütün komutanları içeri attığınız, tutukladığınız darbe suçları, gazetecileri içerde tuttuğunuz darbe suçları bu çerçevedeki suçlar yani şunu diyorsunuz Başbakan özel olarak birisini görevlendirip de anayasal düzeni bozma konusunda bir örgüt kurarsa onu yargılama imkanını ortadan kaldıracağız diyorsunuz. Başbakan kendi kurduğu örgütü mü yargılatacak? Müstehzi,müstehzi gülmeyin.”


“HANGİ FAKÜLTEYİ BİTİRDİN?”

AKP Isparta Milletvekili Recep Özel’in konuşması sırasında CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, “Hangi fakülteyi bitirdiniz?” diye sorunca AKP milletvekilleri de, “10 yıldır senin saçma sapan laflarını dinliyoruz” diye konuştu.

Teklifi anlatan Recep Özel, “Teklifimiz uygulamadaki yanlışları düzeltmek, MİT’te çalışan, devletin bekasını sağlam temeller üzerinde gerçekten memleketimizin içte ve dışta güvenliğini temin etme anlamında istihbarat faaliyetini yürüten mensuplarının kendilerini güven ortamında bu faaliyetlerini sürdürmelerini sağlamak amacıyla verilmiştir” dedi.


MHP İstanbul Milletvekili Murat Başesgioğlu da, “MİT uzun süre boynuna asılmış bu ağır iddialarla yaşayamaz. MİT Müsteşarımızın yargıya gidip ifade vermesi lazım. Bu ülkenin Başbakanına bu kadar ağır bir sorumluluk yüklenmez” dedi.


-KONUŞMALAR UZADI, AKP ÖNERGE VERDİ-

Komisyon toplantısına üye olmayan vekillerin katılması ve konuşmaların uzaması üzerine AKP, kanun teklifinin geneli üzerindeki görüşmelerinde konunun açıklığa kavuştuğu gerekçesiyle teklifin maddelerine geçilmesi için önerge verdi. Önergenin gerekçesinde de, görüşmelerin ilânihaye süremeyeceği belirtildi.

Önergeye tepki gösteren CHP’li vekiller, ayağa kalkarak itiraz etti. CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, “Böyle bir uygulama yapamazsınız. Anayasaya aykırı. Bu AKP’nin faşist anlayışının Adalet Komisyonunu esir almasıdır. Bunu oylayamazsınız” diyerek itiraz etti.


-“SABAHA KADAR BURADA OTURAMAYIZ Kİ”-

AKP’li bazı vekiller de, “Sabaha kadar burada oturamayız ki” diyerek seslenince CHP’liler de, “Sabaha kadar otururuz” dedi.
Ancak itirazlar arasında önerge kabul edildi. (anka)

Bu haber toplam 1811 defa okunmuştur
oluş deneyi
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
OHAL VE AF TARTIŞMALARI
HDP MİLLETVEKİLİ ADAYLARINI TUTAK TA BİNLER KARŞILADI
Muharrem İnce, Başak Demirtaş’ı ziyaret edecek
Demirtaş'a sorulardan biri de eşinden geldi: Cumhurbaşkanı olursanız evde ütü yapmaya devam edecek misiniz?
Hazal Aras Tahliye edildi
Sırrı Sakık HDP’den aday
HDP'nin Ağrı Milletvekili Aday Listesi 2 Gün İçerisinde Kesinleşecek
İŞTE HDP AĞRI MİLLETVEKİLİ ADAYLARI
İŞTE AĞRI CHP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI
İŞTE AKP AĞRI MİLLETVEKİLİ ADAYLARI
Demirtaş: Erdoğan beni gizli gizli dinleyecek
AĞRI GHSİM’YE ÖMER FARUK ŞİRAN ATANDI
HDP´nin Aday Adayı Sayısı 34´e Yükseldi
Demirtaş'tan Bahçeli'ye 'af' yanıtı: Parti lideri olacağıma, psikopat bir mafya lideri olsam daha iyiymiş!
'HDP milletvekilinin kardeşidir' notuyla ihraç ettiler
Erdoğan – İnce görüşmesi sona erdi
Muharrem İnce cezaevinde Demirtaş'ı ziyaret etti
Ağrı HDP Aday Aday'ları Tam Liste
Ağrı- HDP milletvekili Taşdemir´e 1 yıl 8 ay hapis
Demirtaş: Yurt dışından gelecek oylar bizim için çok çok kritiktir
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur