Son Dakika
Şenol Güneş: Milli Takım'da uzun bir aradan sonra kazanmak ayrı bir mutluluk ve gurur İyi Parti adayı Kınay: Belediyenin tiyatroya zerre katkısı olmadı Kullandığı traktörün altında kaldı, 24 saat sonra kurtarıldı UEFA Neymar'ı suçlu buldu Dokuzuncu kattan düşerek 'ölen' Ebru Erdem'in son mesajı: Gel beni buradan al Nusret, Doğuş Holding'in otelini satın aldı: Bütün dünyaya hayırlı olsun Trump 'cadı avı' olarak nitelendiriyordu; özel yetkili savcı Mueller "Rusya raporunu" bitirdi ve Adalet Bakanlığına sundu Rektör Alma Yükseköğretimde Kalite Yönetimi Çalıştayına Katıldı Elifin Düşleri Tiyatro Oyunu Diyadin'de Miniklerle Buluştu Meteoroloji'den fırtına uyarısı
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
DOĞUBAYAZIT KAMUOYUNUN DİKKATİNE!
DOĞUBAYAZIT EHMEDÊ XANÎ YÜKSEK OKULU HIZLA YÜKSELİYOR
 

DOĞUBAYAZIT KAMUOYUNUN DİKKATİNE! DOĞUBAYAZIT EHMEDÊ XANÎ YÜKSEK OKULU HIZLA YÜKSELİYOR

DOĞUBAYAZIT KAMUOYUNUN DİKKATİNE! DOĞUBAYAZIT EHMEDÊ XANÎ YÜKSEK OKULU HIZLA YÜKSELİYOR

26 Şubat 2019 Salı 23:15
Yazdır

 

DOĞUBAYAZIT KAMUOYUNUN DİKKATİNE!

Halkın Sesi gazetesi olarak ”Doğubayazıt Ehmedê Xanî Yüksek okulunun” hangi koşullarda ve nasıl bir mücaadeleyle kurulduğuna  dair 12.05.2014 tarihindeSitemizde vedaha önce gazetemizde çıkan yazıyı Doğubayazıt kamuoyunun bilgisine sunma gereğini duyduk. Çünkü okulun açılışı ile birlikte geceli gündüzlü eğitim ve öğretim vereceği 3000 öğrenci istihdamı olacağı hedeflenmişti. Oysa 30-40 bilemedin100 kişilik bir öğrenci gurubu okulda öğretime devam etmektedir. Koskoca milyonlara mal olan bu Yüksek okul kampusunun çoğu sınıfı boş in cin top oynuyor... Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi yeni yönetimine çok ümüt bağlamış bu neden Halkın Sesi Gazetesi ve Ağrı Dağı Gazereciler Cemiyeti olarak sürekli yanlarında yer almıştık. Gel görde şimdi bu yönetim kadrosu tarafından Doğubayazıt Ehmedê Xanî Yüksek okulu”Kendileri için bir yük ve kanbur olduğunu söylemektedirler.Sürekli dışkılanmaktadır.(İleri aşamalarda bu konular detaylı olarak irdelenecektir.) Bugün sadece hangi zorluklarla ve hangi amaçla ”Doğubayazıt Ehmedê Xanî Yüksek okulunun” kurulduğu serüvenini halkımızın bilmesini istedik. HALKIN SESİ

 

2014-2015 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILINA YETİŞTİRİLECEK OLAN DOĞUBAYAZIT  EHMEDÊ  XANÎ YÜKSEK OKULUNUN  FAKÜLTEYE ÇEVİRME ÇABALARI SON HIZLA DEVAM EDİYOR.

 

YÜKSEK 0KUL  VE FAKÜLTE DÜŞÜNCESİ NEREDEN DOĞDU

 

 

Bilindiği gibi Doğubayazıt’tan daha küçük ilçelerde Yüksek okul yıllardan beri mevcuttur.Örneğin Sivas’ı bazı ilçeleri,Bitlis’in bazı ilçeleri ve benzeri küçük ilçelerde Yüksek okul bulunmaktadır.

Oysa Medeniyetin çıkış noktası tarihi ve turistlik bir yerleşim yeri olan sancak beyliği ve Cumhuriyet döneminde Vilayet unvanını alan ve Nüfus oranı bakımından yoğun olan Doğubayazıt’ta neden Yüksek okul ve fakülte olmasın?

İşte Doğubayazıt Halkın Sesi olarak yıllardan beri dinmeden usanmadan bu konuyu dile getirdik durduk…

Kaymakam Abdullah Özbek ile başlayan, Kaymakam Nurullah Çakır ile doruğa yükselen Van 100 yıl üniversitesi rektörlüğünde yapılan girişimler Kaymakam A.Rauf Ulusoy,Metin Maytalman Cemalettin Demircioğlu ve Doğubayazıt STK’larının  gayretleri ile Van 100.Yıl Üniversitesine bağlı bir yüksek okulun Doğubayazıt’ta açılması kararı alındı.Okul Müdürü ve personeli atandı.

Yüksek okul için Doğubayazıt İmam Hatip Lisesinin bir bölümü eğitim ve öğretim için uygun görüldü.

 

Ancak Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi kurulunca Doğubayazıt Yüksek Okul’u buraya bağlandı.

Doğubayazıt Kaymakamı Metim Maytalman,Belediye Başkanı Canan Korkmaz ve STK’ların başkalığında bir heyet İç Üniversitesi rektörü İrfan Arslan’ı Makamında ziyaret ederek Yüksek okulun Doğubayazıt’ta açılması için girişimde bulundular.

Bu heyet Rektörlüğe ziyaretini Kaymakam Nurettin Dayan zamanın da da gerçekleştirildi.

 

REKTÖR PROF.DR. İRFAN ARSLAN’IN GİRİŞİMLERİ

 

 

Doğubayazıt’ta bir yüksek okul açılması için Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. irfan Arslan gerek YÖK gerekse iş adamları ile bir çok  istişare yaparak çıkış noktası aradı.

Kendisini makamında ziyaret eden Başyazarımız  ile Taşlıçay 04 medya gazete sahibi Prof.Dr.  Rektör İrfan Arslan’dan  bir jest olarak  sembolik olsa dahi Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi bünyesinde bir Doğubayazıt Yüksek okulu açılmasını talep’lerine Rektör Prof.Dr. İrfan Arslan olumlu yanıt vererek,Üniversite bünyesinde Doğubayazıt Ehmedê Xanî Yüksek okulu açtırarak Dış Ticaret bölümüne öğrenci aldırdı.Şu anda öğrenci sayısı 300 olup,bu yıl 400 ulaşacaktır.

 

Öylece Doğubayazıt Yüksek okulunun il açılış adımı atıldı

 

 

ABDOLBARI GOOZEL’İN SÖZÜ

 

 

Azerbaycan’da yaşayan hayırsever hemşerimiz olan iş adamı  Abdolbarı Goozel  Doğubayazıt’ta yapılacak olan Yüksek okulun yapımını üstleneceği sözünü vermişti.

Nihayet verilen söz görkemli bir temel atma töreni  start aldı. Bugün ise Yüksek okul geleceğe doğru yücelmektedir.

 

 

YÜKSEK OKUL HIZLA YÜKSELMEKTEDİR.

 

Doğubayazıt Ehmedê Xanî Yüksek okulu 2014-2015 yılı eğitim ve öğretim yılına yetiştirilmek üzere İnşaatın sorumlusu Mahmut Okçu’nun denetiminde İnşaat Mühendisi Toga Eşer,Mustafa Ersingün ve Ali Örs ekibi eşliğinde hızla yükselmektedir.

 

Bir Taraftan İdari binalar, bir taraftan yemekhane(1000 kişilik) bir taraftan dershanelikler, bir taraftan spor salonu, diğer taraftan lojmanlar ve 5000 kişilik açık hava antik tiyatrosu her geçen gün daha şekillenmektedir. Hele hele müştemilat surlarının yanında açılan kanallar, ileri aşamalarda doğal gaz, elektrik vs. hususların rahatlıkla takip edileceği bir modern sistemle yapılmaktadır.

İnşaat sorumlusu Mahmut okçu inşaatın yapımında birinci sınıf malzeme kullanıldığı ve hiçbir şeyin esirgemeyeceğine vurgu yaptı.

 

YÜKSEK OKULUN FAKÜLTEYE DÖNÜŞÜM GİRİŞİMLERİ

Bu konuda İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü İrfan Arslan YÖK nezdinde dinmeden usanmadan girişimlerini sürdürmektedir.

Rektör Arslan Doğubayazıt’ın her şeyin en güzeline laik olduğuna dikkat çekerek ilçelerde fakülte olayının YÖK vizesine bağlı olduğunu bu neden Doğubayazıt’ın tarihi ve turistlik özellikleri ile  itibariyle burada Yüksek okulun Fakülteye çevrilmesi için YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya’yı Doğubayazıt’a davet ederek fiilen yerin görülmesini sağlayacağını ifade etti.

Halkın Sesi

 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler: DOĞUBAYAZIT KAMUOYUNUN DİKKATİNE! DOĞUBAYAZIT EHMEDÊ XANÎ YÜKSEK OKULU HIZLA YÜKSELİYOR.doğubayazıt, haber, doğubayazıt haber, doğubayazıt haberleri, doğubayazıt halkın sesi doğubeyazıt, haber, doğubeyazıt haber, doğubeyazıt haberleri, doğubeyazıt halkın sesi Doğunun en büyük haber portalı, doğubayazıtın en büyük haber portalı
Bu haber toplam 7573 defa okunmuştur
...
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
DOĞUBAYAZIT GENÇLİK VE SPOR MÜDÜRLÜĞÜNDE ADAY ÖĞRETMENLERE “NİTELİKLİ ÖĞRETMEN” KONULU SEMİNER VERİLDİ
SAĞLIKÇILARA YAPILAN ŞİDDET İÇİN KINAMA
DOĞUBAYAZIT KAYMAKAMI ZAFER ENGİN’İN 18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ MESAJI
PERVİN BULDAN DOĞUBAYAZIT’TA
DOĞUBAYAZIT’TA KARİYER GÜNLERİ DEVAM EDİYOR
SAADET PARTİSİ DOĞUBAYAZIT BELEDİYE BAŞKAN ADAYI ESNAF ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR
AĞRI MİLLETVEKİLİ ABDULLAH KOÇ DOĞUBAYAZIT’TA
DOĞUBAYAZIT'TA TRAFİK KAZASI
TAPUDA DEVİR TESLİM TÖRENİ
HDP DOĞUBAYAZIT İL GENEL MECLİS ÜYE ADAYLARININ ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
DOĞUBAYAZIT SAADET PARTİSİ BÜRO AÇILIŞINI YAPTI
DOĞUBAYAZIT BELEDİYESİ ÇAMURLARI TEMİZLEMEYE BAŞLADI
DOĞUBAYAZIT SPOR VE BAYAZITSPOR KULÜPLERİ 8.MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜNDE İKİ EĞİTİM ŞEHİDİNİ UNUTMADILAR
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ DOĞUBAYAZIT’TA KUTLANDI
ESNAF VE SANATKARLAR ODASI BAŞKANI TAMER İSMAİLOĞULLARI'INDAN 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ MESAJI
DOĞUBAYAZIT SAADET PARTİSİNDEN GAZETEMİZE ZİYARET
DOĞUBAYAZIT HDP BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINDAN GAZETEMİZE ZİYARET
"Elif"in düşleri Doğubayazıt'ta
KÜRT MÜZİĞİNİN EFSANEVİ İSMİ CESİM BAGERİ KAYBEDELİ 5 YIL OLDU
2.AĞRI TANITIM GÜNLERİ 3.GÜNÜNDE DOĞUBAYAZIT STANDINA İLGİ YOĞUNDU
 
BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ
Çok Okunanlar
hür
Yazarlar
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Doğunun En Büyük Haber Portalı, Doğubayazıt Haber, Doğubeyazıt Haber, Doğubayazıt Haberleri, Doğubeyazıt Haberleri, Doğubayazıt, Doğubeyazıt, Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur