Son Dakika
DOĞUBAYAZIT MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ YUSUF YARDIMCI'DAN KARNE MESAJI ERYILMAZ’DAN EĞİTİM VE ÖĞRETİMDE YARIYIL TATİLİ MESAJI YARIYIL TATİLİNDE KARNE HEYACANI Hamur'da Karne Heyecanı BAŞARILI SPORCULAR MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ TEKİN’İ ZİYARET ETTİ AİÇܒde ‘Beslenme Arkeolojisi Diyetisyenler İçin Yeni Bir Çalışma Alanı mı?’ Konulu Seminer Düzenlendi Vali Elban Öğrencilerimizin Karne Sevincine Ortak Oldu Havayolu şirketi AeroMexico'dan 'DNA kampanyası': Ne kadar Meksikalıysan o kadar indirim The Atlantic dergisinden 'Trump görevden alınsın' çağrısı Belçika'da aşırı sağcı siyasetçi insan kaçakçılığından tutuklandı
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
'Herkesi KCK'li ilan ettiler'
 

'Herkesi KCK'li ilan ettiler'

20 Aralık 2011 Salı 18:19
Yazdır
baskı
Dicle Haber Ajansı ve Gündem Gazetesi'ne yönelik baskınlar ile çalışanlarına yönelik gözaltılar, Özgür Gündem Gazetesi'nin İstanbul'daki merkezi önünde yapılan basın açıklamasıyla protesto edildi.

Gazete önünde yapılan basın açıklamasına özgür basın emekçileri, siyasi parti temsilcileri, sendikaların da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katılarak destek verdi. Açıklama sırasında gazete içerisinde polis araması devam ederken, gazete çalışanları da Gündem Gazetesi'nin bugünkü sayısını taşıdı, "Dün bomba, bugün gözaltı, özgür basın susturulamaz" ve tutuklu ve gözaltında bulunan gazetecilerin isimlerinin yazılı olduğu pankart açtı. Basın çalışanları da, fotoğraf makinelerini yere koyarak, gözaltıları protesto etti.

gundem2.jpg

Etkin Haber Ajansı editörü Derya Okatan, yaptığı açıklamada operasyonun hükümet planı doğrultusunda yapıldığını söyledi. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "KCK operasyonlarının hepsi koordinasyon içinde tartışılmış, kararlaştırılmış, planlanmış ve yürütülmektedir" sözünü ve cezaevlerinde 66 tutuklu gazeteci bulunduğunu hatırlatan Okatan, "Bu mudur ileri demokrasi? Bu mudur özgürlük, basın özgürlüğü? Başbakan Tayyip Erdoğan'a, Devlet Bakanı Beşir Atalay'a soruyoruz, "Gazetelerin basılması, meslektaşlarımızın gözaltına alınması tasarlanmış, planlanmış ve yürütülmekte olan planın bir parçası mı?" diye sordu.

"Özgür basının susturulduğu yerde, toplumsal vicdanlar da karartılır. Toplum vicdanının karartılmasına izin vermedik, vermeyeceğiz" diyen Okatan, "Özgür basına yönelik gözaltı terörü derhal son bulsun. Dicle Haber Ajansı ve Özgür Gündem gazetesi başta olmak üzere, ezilenlerden yana yayın yapan tüm basına yönelik baskınlar derhal durdurulsun, gözaltına alınan gazeteciler derhal serbest bırakılsın. Basın özgürlüğüne kast eden Terörle Mücadele Yasası bir an önce kaldırılsın, tutuklama mekanizması olarak kurulan Özel Yetkili Mahkemeler dağıtılsın" şeklinde konuştu.

'Kürt sorununda çözüm isteyen herkesi KCK'li ilan ettiler'

Özgür Gündem Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Avukat Eren Keskin, "Özgür Gündem olarak çıktığımız ilk günden bu güne çok fazla baskıyla karşılaştık. '90'lı yılların başında gazetenin avukatlığını yapıyordum. 20 yıldan fazladır, gazetenin başına gelmeyen kalmadı. Gazetemiz bombalandı. Yazarlarımız katledildi. Küçücük dağıtımcılarımız öldürüldü" diyerek, yaşadıkları baskıları hatırlattı. Keskin, "Bugün KCK adı altında yapılan bu operasyon bu baskıların en açık göstergesi. Bazı basın organlarının bunu KCK operasyonu olarak vermesini protesto ediyorum. Bu basına yönelik bir operasyondur. Kürt basınına yönelik bir operasyondur. KCK'li olarak adlandırdıkları herkes, Kürt sorununda demokratik çözüm isteyen kişilerdir. Bu yüzden biz hepimiz KCK'liyiz diyoruz. Kürt hareketini yok sayarak hiçbir sorunu çözmek mümkün değildir. Biz vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. Hepimiz buradayız" dedi.

'Gündem halkların bir arada yaşamasını istediği için basıldı'

ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, "Bu yapılanlar, düşünceye, haber alma hakkına dönük bir devlet terörüdür" dedi. Taş, Özgür Gündem'e neden saldırdılar? Çünkü Özgür Gündem halkların bir arada yaşamasını, Kürt sorununun demokratik çözümünü istiyor. Pazar günü binlerce sağlıkçı yürüyüş yaptı. Kaç gazetede gördünüz bu haberi? Haberi gördüğünüz gazetelerden bir Özgür Gündem'dir. Bu aynı zamanda, demokratik mücadeleye halkın haklarını savunma mücadelesine yönelik bir operasyondur. AKP'nin ileri demokrasi yalanına kanmadık, kanmayacağız" dedi. Taş, 26'sında Ahmet Şık ve Nedim Şener için Çağlayan Adliyesi önünde olacaklarını söyledi.

'Hükümetin planı olduğunu açık açık ilan ettiler'

BDP Eşbaşkan Yardımcısı Filiz Koçali, "Sürpriz olmadı. Saklamıyorlar zaten. İçişleri Bakanı, Başbakan bu operasyonların siyasi operasyon olduğunu açık açık ilan ediyor. Liste Başbakanlık'ta hazırlanıyor" diyerek tepki gösterdi. Gözaltıların ve baskınların Kürt sorununda çözümsüzlükle siyasi yönü olduğunu belirten Koçali, "Bir de basın özgürlüğü yanı var. Uluslararası kuruluşlar Türkiye'de basın özgürlüğü konusunda alarm veriyor. Türkiye basın özgürlüğünün alt sıralarında, şu yaptıklarıyla daha da alt sıralara inecek. Ama gerçek susmaz" şeklinde konuştu.

'Türk ulusunu Kürt halkıyla dayanışmaya çağırıyoruz'

Atılım Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Çiçek de, yaptığı konuşmada, 3 Aralık 1994'te Özgür Gündem'e yapılan baskını ve devrimci sosyalist basının dayanışmasını hatırlattı. "O günden bu güne özgür basın üzerindeki baskılar son bulmadı. Ne zaman halkı susturmak isteseler, ne zaman toplumu dize getirmek isteseler ilk saldırıyı basına yaptılar. Kürt hareketinin sesini, Kürt hareketinin iradesini susturmaya çalışıyorlar" diyen Çiçek, "Şimdiye kadar sosyalistler ve devrimciler olarak faşist devlet terörüne dayanışmayla yanıt verdik. Bundan sonra da, dayanışma ve birleşik mücadele kazanacak. Türkiye işçi sınıfını, Türk ulusunun bütün ezilenlerini birleşmeye Kürt halkıyla ve özgür basınla birleşmeye çağırıyoruz. Hepimizi dayanışma özgürleştirecektir. İçerideki tutuklu gazeteci arkadaşlarımıza da selam gönderiyoruz. Onlar için de mücadele etmeye devam edeceğiz" dedi.

Gazeteciler Taksim'den Galatasaray'a yürüyecek

"Bugün kapkara bir uygulamayla daha karşılaştık. AKP Hükümeti, AKP'nin yanında olmayan bütün kurumları baskı altına alıyor. Bu baskıyı yasadışı biçimde uyguluyor" diyen DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün de, "Türkiye, en çok gazetecinin tutuklandığı ülkelerin başında geliyor aynı zamanda Türkiye iş kazalarında dünyada 3. Avrupa'da 1. durumda. Gelir dağılımının en adaletsiz olduğu ülkelerden biri. Bize düşense, önce basın özgürlüğüne sahip çıkmaktır. Bu uygulamayı eleştiriyoruz. Yargıçları, savcıları AKP'nin sopası, maşası olmamaya çağırıyoruz. Onların suçsuz olduğunu biliyoruz. İçeride gazeteciler, sendikacılar var, onlara selam gönderiyoruz. Dirensinler, dayansınlar. Türkiye bu karanlıktan yakın zamanda kurtulacaktır" diye seslendi.

Açıklamaların ardından yapılan çağrıda, bugün akşam 19.00'da gazetecilerin Taksim Meydanı'ndan Galatasaray Meydanı'na yürüyeceği duyuruldu. DİHA

Bu haber toplam 2589 defa okunmuştur
oluş deneyi
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Havayolu şirketi AeroMexico'dan 'DNA kampanyası': Ne kadar Meksikalıysan o kadar indirim
Ankara'da toprak kayması: 2 bina boşaltıldı
Uludağ'da 4 gün aralıksız kar yağdı, tatilciler araçlarını bulamadı
Milli Piyango İdaresi'nden 70 milyon ikramiye kazanan talihliyle ilgili açıklama
İstanbul için kar ve fırtına alarmı
"Turkuvaz Medya'yı uyaran RTÜK yetkilisi görevden alındı"
Sağlık Bakanlığı'ndan 'Grip salgını' açıklaması: Artış olağan, devam edebilir
Boya fabrikasında yangın; yaralılar var
Datça açıklarında deprem
Müslüm Gürses'in gömleği ve yüzüğü açık artırmayla satıldı
İzmir Metro A.Ş.'de anlaşma sağlandı; işçilere yüzde 25 zam
2018'de 164 bin 173 kişi ad soyad değişikliği yaptı
Şanlıurfa'da işçi ve öğrenci servisi çarpıştı; 2 ölü, 14 yaralı
Polis memuru, yaralı şahinin üzerine yeleğini örttü
Ekrem İmamoğlu: Merkel beni tanısa çok sever
İDO ve BUDO'da sefer iptalleri
Tunceli'de yeni yıl öncesi 'Gağan' kutlaması
Çevreyi kirletenlere 2019'da verilecek cezalar belli oldu!
Bayram ziyaretine giden 3 bin Suriyeli ülkelerinde kaldı
Temel Karamollaoğlu'ndan ‘kedili' yılbaşı mesajı
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur