Son Dakika
SABAHAT (BAYCAN) ÇOKTİN İÇİN MEVLİDİ ŞERİF OKUTULDU ERTUĞRUL ERYILMAZ AK PARTİDEN DOĞUBAYAZIT BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYLIĞI İÇİN RESMEN BAŞVURUDA BULUNDU Rektörümüz Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut’un 10 Kasım Atatürk’ü Anma Mesajı Ağrı'da 10 Kasım Atatürk’ü Anma DOĞUBAYAZIT'TA 10 KASIM ULU ÖNDER ATATÜRK'ÜN EBEDİYETE İNTİKALİ'NİN 80. YILI DOĞUBAYAZIT/HAFTANIN NOSTALJİSİ Van’da ‘Gençlik’ çalıştayı Van’da taziye evi ve cami açılışı Van milletvekillerinden Bakan Ersoy’a ziyaret Kapıköy Gümrük Kapısı hizmete açılıyor
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
'Herkesi KCK'li ilan ettiler'
 

'Herkesi KCK'li ilan ettiler'

20 Aralık 2011 Salı 18:19
Yazdır
baskı
Dicle Haber Ajansı ve Gündem Gazetesi'ne yönelik baskınlar ile çalışanlarına yönelik gözaltılar, Özgür Gündem Gazetesi'nin İstanbul'daki merkezi önünde yapılan basın açıklamasıyla protesto edildi.

Gazete önünde yapılan basın açıklamasına özgür basın emekçileri, siyasi parti temsilcileri, sendikaların da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katılarak destek verdi. Açıklama sırasında gazete içerisinde polis araması devam ederken, gazete çalışanları da Gündem Gazetesi'nin bugünkü sayısını taşıdı, "Dün bomba, bugün gözaltı, özgür basın susturulamaz" ve tutuklu ve gözaltında bulunan gazetecilerin isimlerinin yazılı olduğu pankart açtı. Basın çalışanları da, fotoğraf makinelerini yere koyarak, gözaltıları protesto etti.

gundem2.jpg

Etkin Haber Ajansı editörü Derya Okatan, yaptığı açıklamada operasyonun hükümet planı doğrultusunda yapıldığını söyledi. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "KCK operasyonlarının hepsi koordinasyon içinde tartışılmış, kararlaştırılmış, planlanmış ve yürütülmektedir" sözünü ve cezaevlerinde 66 tutuklu gazeteci bulunduğunu hatırlatan Okatan, "Bu mudur ileri demokrasi? Bu mudur özgürlük, basın özgürlüğü? Başbakan Tayyip Erdoğan'a, Devlet Bakanı Beşir Atalay'a soruyoruz, "Gazetelerin basılması, meslektaşlarımızın gözaltına alınması tasarlanmış, planlanmış ve yürütülmekte olan planın bir parçası mı?" diye sordu.

"Özgür basının susturulduğu yerde, toplumsal vicdanlar da karartılır. Toplum vicdanının karartılmasına izin vermedik, vermeyeceğiz" diyen Okatan, "Özgür basına yönelik gözaltı terörü derhal son bulsun. Dicle Haber Ajansı ve Özgür Gündem gazetesi başta olmak üzere, ezilenlerden yana yayın yapan tüm basına yönelik baskınlar derhal durdurulsun, gözaltına alınan gazeteciler derhal serbest bırakılsın. Basın özgürlüğüne kast eden Terörle Mücadele Yasası bir an önce kaldırılsın, tutuklama mekanizması olarak kurulan Özel Yetkili Mahkemeler dağıtılsın" şeklinde konuştu.

'Kürt sorununda çözüm isteyen herkesi KCK'li ilan ettiler'

Özgür Gündem Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Avukat Eren Keskin, "Özgür Gündem olarak çıktığımız ilk günden bu güne çok fazla baskıyla karşılaştık. '90'lı yılların başında gazetenin avukatlığını yapıyordum. 20 yıldan fazladır, gazetenin başına gelmeyen kalmadı. Gazetemiz bombalandı. Yazarlarımız katledildi. Küçücük dağıtımcılarımız öldürüldü" diyerek, yaşadıkları baskıları hatırlattı. Keskin, "Bugün KCK adı altında yapılan bu operasyon bu baskıların en açık göstergesi. Bazı basın organlarının bunu KCK operasyonu olarak vermesini protesto ediyorum. Bu basına yönelik bir operasyondur. Kürt basınına yönelik bir operasyondur. KCK'li olarak adlandırdıkları herkes, Kürt sorununda demokratik çözüm isteyen kişilerdir. Bu yüzden biz hepimiz KCK'liyiz diyoruz. Kürt hareketini yok sayarak hiçbir sorunu çözmek mümkün değildir. Biz vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. Hepimiz buradayız" dedi.

'Gündem halkların bir arada yaşamasını istediği için basıldı'

ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, "Bu yapılanlar, düşünceye, haber alma hakkına dönük bir devlet terörüdür" dedi. Taş, Özgür Gündem'e neden saldırdılar? Çünkü Özgür Gündem halkların bir arada yaşamasını, Kürt sorununun demokratik çözümünü istiyor. Pazar günü binlerce sağlıkçı yürüyüş yaptı. Kaç gazetede gördünüz bu haberi? Haberi gördüğünüz gazetelerden bir Özgür Gündem'dir. Bu aynı zamanda, demokratik mücadeleye halkın haklarını savunma mücadelesine yönelik bir operasyondur. AKP'nin ileri demokrasi yalanına kanmadık, kanmayacağız" dedi. Taş, 26'sında Ahmet Şık ve Nedim Şener için Çağlayan Adliyesi önünde olacaklarını söyledi.

'Hükümetin planı olduğunu açık açık ilan ettiler'

BDP Eşbaşkan Yardımcısı Filiz Koçali, "Sürpriz olmadı. Saklamıyorlar zaten. İçişleri Bakanı, Başbakan bu operasyonların siyasi operasyon olduğunu açık açık ilan ediyor. Liste Başbakanlık'ta hazırlanıyor" diyerek tepki gösterdi. Gözaltıların ve baskınların Kürt sorununda çözümsüzlükle siyasi yönü olduğunu belirten Koçali, "Bir de basın özgürlüğü yanı var. Uluslararası kuruluşlar Türkiye'de basın özgürlüğü konusunda alarm veriyor. Türkiye basın özgürlüğünün alt sıralarında, şu yaptıklarıyla daha da alt sıralara inecek. Ama gerçek susmaz" şeklinde konuştu.

'Türk ulusunu Kürt halkıyla dayanışmaya çağırıyoruz'

Atılım Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Çiçek de, yaptığı konuşmada, 3 Aralık 1994'te Özgür Gündem'e yapılan baskını ve devrimci sosyalist basının dayanışmasını hatırlattı. "O günden bu güne özgür basın üzerindeki baskılar son bulmadı. Ne zaman halkı susturmak isteseler, ne zaman toplumu dize getirmek isteseler ilk saldırıyı basına yaptılar. Kürt hareketinin sesini, Kürt hareketinin iradesini susturmaya çalışıyorlar" diyen Çiçek, "Şimdiye kadar sosyalistler ve devrimciler olarak faşist devlet terörüne dayanışmayla yanıt verdik. Bundan sonra da, dayanışma ve birleşik mücadele kazanacak. Türkiye işçi sınıfını, Türk ulusunun bütün ezilenlerini birleşmeye Kürt halkıyla ve özgür basınla birleşmeye çağırıyoruz. Hepimizi dayanışma özgürleştirecektir. İçerideki tutuklu gazeteci arkadaşlarımıza da selam gönderiyoruz. Onlar için de mücadele etmeye devam edeceğiz" dedi.

Gazeteciler Taksim'den Galatasaray'a yürüyecek

"Bugün kapkara bir uygulamayla daha karşılaştık. AKP Hükümeti, AKP'nin yanında olmayan bütün kurumları baskı altına alıyor. Bu baskıyı yasadışı biçimde uyguluyor" diyen DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün de, "Türkiye, en çok gazetecinin tutuklandığı ülkelerin başında geliyor aynı zamanda Türkiye iş kazalarında dünyada 3. Avrupa'da 1. durumda. Gelir dağılımının en adaletsiz olduğu ülkelerden biri. Bize düşense, önce basın özgürlüğüne sahip çıkmaktır. Bu uygulamayı eleştiriyoruz. Yargıçları, savcıları AKP'nin sopası, maşası olmamaya çağırıyoruz. Onların suçsuz olduğunu biliyoruz. İçeride gazeteciler, sendikacılar var, onlara selam gönderiyoruz. Dirensinler, dayansınlar. Türkiye bu karanlıktan yakın zamanda kurtulacaktır" diye seslendi.

Açıklamaların ardından yapılan çağrıda, bugün akşam 19.00'da gazetecilerin Taksim Meydanı'ndan Galatasaray Meydanı'na yürüyeceği duyuruldu. DİHA

Bu haber toplam 2491 defa okunmuştur
oluş deneyi
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Talihli yarın ortaya çıkmazsa 890 bin dolarlık ödül piyango şirketine kalacak
Yüzlerce gönüllü, organ bekleyen 25 bin kişi için koştu
Tek tip askerlik için 2 senaryo
Pasaport kontrolünde yeni dönem
Ara Güler hayatını kaybetti!
Nadia Murad: Nobel'i bütün Kürtlerle paylaşıyorum
Satürn'ün uydusu Titan'da kum fırtınaları görüntülendi
2,3 milyon kişiyi ilgilendiren erken yaşta emeklilik yeniden Meclis'e geliyor
İstanbul Patriği Bartholomeos: Tehditlerden korkmuyoruz, Ukrayna bağımsız olacak
Yaşamına son veren baba için toplanan gruba müdahale: 15 gözaltı
Türkiye Paraguay'da büyükelçilik açıyor
Otomotivde ÖTV düzenlemesi
Sanayi üretimi arttı
Adnan Oktar soruşturmasında iki isme tahliye
Akdeniz'de 4,2 şiddetinde deprem
Rektörler için 'en az üç yıl profesörlük yapma' şartı kaldırıldı!
KAYMAKAMLAR VEDALAŞTI
Cumhurbaşkanı kararıyla 471 mülki idare amirinin görev yeri değiştirildi
BİK Verileri TÜİK Bülteninde
Bedelli askerlik yasası Cumhurbaşkanı'nın onayına sunuldu
 
hür
Yazarlar
Namaz Vakitleri
İmsak
03:30
Güneş
05:18
Öğlen
12:22
İkindi
16:07
Akşam
19:05
Yatsı
20:38
Çok Okunanlar
Finans
İMKB 100
73.798
USD ALIŞ
2.8950
USD SATIŞ
2.9200
EURO ALIŞ
3.2830
EURO SATIŞ
3.3130
POUND ALIŞ
4.5330
POUND SATIŞ
4.6180
ALTIN ALIŞ
105.8100
ALTIN SATIŞ
108.0000
Çok Yorumlananlar
Hava Durumu
Havadurumu
Anket
Doğubayazıt Turizmi Nasıl Görüyorsunuz?
İyi
Çok İyi
Kötü
Sayısal Loto
15.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 04 - 10 - 15 - 16 - 20
Şans Topu
19.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
03 - 10 - 15 - 18 - 33 - 13
On Numara
17.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
07 - 14 - 16 - 17 - 19 - 24 - 28 - 29 - 31 - 36 - 43 - 49 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 60 - 62 - 69 - 72 - 76
Süper Loto
20.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
05 - 22 - 35 - 38 - 47 - 53
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur