Son Dakika
Doğubayazıt Belediye Eş Başkanlarından Berat Kandili Mesajı AİÇܒde “Prof. Dr. Fuat SEZGİN ve İslam Bilim Tarihi” Konulu Panel Düzenlendi Patnos’ta köy ve mahalle muhtarlarına yönelik eğitim semineri düzenlendi AĞRI İL ÖZEL İDARESİ AĞRI ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ 1. MEKANİZE PİYADE TUGAY KOMUTANLIĞI 1. MEKANİZE PİYADE TUGAY KOMUTANLIĞI Virgil Van Dijk: Messi'yi nasıl durduracağımı bilmiyorum Avrupa Ligi’nde yarı finalistler belli oldu! “Kars’ın da İstanbul’un da sorunlarını çözeceğiz”
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
'Herkesi KCK'li ilan ettiler'
 

'Herkesi KCK'li ilan ettiler'

20 Aralık 2011 Salı 18:19
Yazdır
Dicle Haber Ajansı ve Gündem Gazetesi'ne yönelik baskınlar ile çalışanlarına yönelik gözaltılar, Özgür Gündem Gazetesi'nin İstanbul'daki merkezi önünde yapılan basın açıklamasıyla protesto edildi.

Gazete önünde yapılan basın açıklamasına özgür basın emekçileri, siyasi parti temsilcileri, sendikaların da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katılarak destek verdi. Açıklama sırasında gazete içerisinde polis araması devam ederken, gazete çalışanları da Gündem Gazetesi'nin bugünkü sayısını taşıdı, "Dün bomba, bugün gözaltı, özgür basın susturulamaz" ve tutuklu ve gözaltında bulunan gazetecilerin isimlerinin yazılı olduğu pankart açtı. Basın çalışanları da, fotoğraf makinelerini yere koyarak, gözaltıları protesto etti.

gundem2.jpg

Etkin Haber Ajansı editörü Derya Okatan, yaptığı açıklamada operasyonun hükümet planı doğrultusunda yapıldığını söyledi. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "KCK operasyonlarının hepsi koordinasyon içinde tartışılmış, kararlaştırılmış, planlanmış ve yürütülmektedir" sözünü ve cezaevlerinde 66 tutuklu gazeteci bulunduğunu hatırlatan Okatan, "Bu mudur ileri demokrasi? Bu mudur özgürlük, basın özgürlüğü? Başbakan Tayyip Erdoğan'a, Devlet Bakanı Beşir Atalay'a soruyoruz, "Gazetelerin basılması, meslektaşlarımızın gözaltına alınması tasarlanmış, planlanmış ve yürütülmekte olan planın bir parçası mı?" diye sordu.

"Özgür basının susturulduğu yerde, toplumsal vicdanlar da karartılır. Toplum vicdanının karartılmasına izin vermedik, vermeyeceğiz" diyen Okatan, "Özgür basına yönelik gözaltı terörü derhal son bulsun. Dicle Haber Ajansı ve Özgür Gündem gazetesi başta olmak üzere, ezilenlerden yana yayın yapan tüm basına yönelik baskınlar derhal durdurulsun, gözaltına alınan gazeteciler derhal serbest bırakılsın. Basın özgürlüğüne kast eden Terörle Mücadele Yasası bir an önce kaldırılsın, tutuklama mekanizması olarak kurulan Özel Yetkili Mahkemeler dağıtılsın" şeklinde konuştu.

'Kürt sorununda çözüm isteyen herkesi KCK'li ilan ettiler'

Özgür Gündem Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Avukat Eren Keskin, "Özgür Gündem olarak çıktığımız ilk günden bu güne çok fazla baskıyla karşılaştık. '90'lı yılların başında gazetenin avukatlığını yapıyordum. 20 yıldan fazladır, gazetenin başına gelmeyen kalmadı. Gazetemiz bombalandı. Yazarlarımız katledildi. Küçücük dağıtımcılarımız öldürüldü" diyerek, yaşadıkları baskıları hatırlattı. Keskin, "Bugün KCK adı altında yapılan bu operasyon bu baskıların en açık göstergesi. Bazı basın organlarının bunu KCK operasyonu olarak vermesini protesto ediyorum. Bu basına yönelik bir operasyondur. Kürt basınına yönelik bir operasyondur. KCK'li olarak adlandırdıkları herkes, Kürt sorununda demokratik çözüm isteyen kişilerdir. Bu yüzden biz hepimiz KCK'liyiz diyoruz. Kürt hareketini yok sayarak hiçbir sorunu çözmek mümkün değildir. Biz vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. Hepimiz buradayız" dedi.

'Gündem halkların bir arada yaşamasını istediği için basıldı'

ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, "Bu yapılanlar, düşünceye, haber alma hakkına dönük bir devlet terörüdür" dedi. Taş, Özgür Gündem'e neden saldırdılar? Çünkü Özgür Gündem halkların bir arada yaşamasını, Kürt sorununun demokratik çözümünü istiyor. Pazar günü binlerce sağlıkçı yürüyüş yaptı. Kaç gazetede gördünüz bu haberi? Haberi gördüğünüz gazetelerden bir Özgür Gündem'dir. Bu aynı zamanda, demokratik mücadeleye halkın haklarını savunma mücadelesine yönelik bir operasyondur. AKP'nin ileri demokrasi yalanına kanmadık, kanmayacağız" dedi. Taş, 26'sında Ahmet Şık ve Nedim Şener için Çağlayan Adliyesi önünde olacaklarını söyledi.

'Hükümetin planı olduğunu açık açık ilan ettiler'

BDP Eşbaşkan Yardımcısı Filiz Koçali, "Sürpriz olmadı. Saklamıyorlar zaten. İçişleri Bakanı, Başbakan bu operasyonların siyasi operasyon olduğunu açık açık ilan ediyor. Liste Başbakanlık'ta hazırlanıyor" diyerek tepki gösterdi. Gözaltıların ve baskınların Kürt sorununda çözümsüzlükle siyasi yönü olduğunu belirten Koçali, "Bir de basın özgürlüğü yanı var. Uluslararası kuruluşlar Türkiye'de basın özgürlüğü konusunda alarm veriyor. Türkiye basın özgürlüğünün alt sıralarında, şu yaptıklarıyla daha da alt sıralara inecek. Ama gerçek susmaz" şeklinde konuştu.

'Türk ulusunu Kürt halkıyla dayanışmaya çağırıyoruz'

Atılım Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Çiçek de, yaptığı konuşmada, 3 Aralık 1994'te Özgür Gündem'e yapılan baskını ve devrimci sosyalist basının dayanışmasını hatırlattı. "O günden bu güne özgür basın üzerindeki baskılar son bulmadı. Ne zaman halkı susturmak isteseler, ne zaman toplumu dize getirmek isteseler ilk saldırıyı basına yaptılar. Kürt hareketinin sesini, Kürt hareketinin iradesini susturmaya çalışıyorlar" diyen Çiçek, "Şimdiye kadar sosyalistler ve devrimciler olarak faşist devlet terörüne dayanışmayla yanıt verdik. Bundan sonra da, dayanışma ve birleşik mücadele kazanacak. Türkiye işçi sınıfını, Türk ulusunun bütün ezilenlerini birleşmeye Kürt halkıyla ve özgür basınla birleşmeye çağırıyoruz. Hepimizi dayanışma özgürleştirecektir. İçerideki tutuklu gazeteci arkadaşlarımıza da selam gönderiyoruz. Onlar için de mücadele etmeye devam edeceğiz" dedi.

Gazeteciler Taksim'den Galatasaray'a yürüyecek

"Bugün kapkara bir uygulamayla daha karşılaştık. AKP Hükümeti, AKP'nin yanında olmayan bütün kurumları baskı altına alıyor. Bu baskıyı yasadışı biçimde uyguluyor" diyen DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün de, "Türkiye, en çok gazetecinin tutuklandığı ülkelerin başında geliyor aynı zamanda Türkiye iş kazalarında dünyada 3. Avrupa'da 1. durumda. Gelir dağılımının en adaletsiz olduğu ülkelerden biri. Bize düşense, önce basın özgürlüğüne sahip çıkmaktır. Bu uygulamayı eleştiriyoruz. Yargıçları, savcıları AKP'nin sopası, maşası olmamaya çağırıyoruz. Onların suçsuz olduğunu biliyoruz. İçeride gazeteciler, sendikacılar var, onlara selam gönderiyoruz. Dirensinler, dayansınlar. Türkiye bu karanlıktan yakın zamanda kurtulacaktır" diye seslendi.

Açıklamaların ardından yapılan çağrıda, bugün akşam 19.00'da gazetecilerin Taksim Meydanı'ndan Galatasaray Meydanı'na yürüyeceği duyuruldu. DİHA

Bu haber toplam 2697 defa okunmuştur
...
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Öykü Arin'e nakil süreci başladı
Kuzey bebek, yaşama tutunmak için kalp nakli bekliyor: "Direnmek için çok zamanı yok"
Kayıp oğlunu öldürdüğünü canlı yayında itiraf etti
Meteoroloji'den sağanak yağış uyarısı
Müdür yardımcısı, öğrencisi tarafından öldürüldü
Pazartesi Okullar Tatil
Diyarbakır'da iki grup arasında silahlı çatışma: 1'i ağır, 5 yaralı
Kocaeli'de fabrika yangını
6 gündür kayıp olan Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Arda Duman'dan acı haber
Afyonkarahisar'da 1300 yıllık Tevrat ele geçirildi
Malatya'da 4.5 büyüklüğünde deprem
Meteoroloji'den 'zirai don' uyarısı
Atatürk Havalimanı’nda ölüm
İyi Parti adayı Kınay: Belediyenin tiyatroya zerre katkısı olmadı
Kullandığı traktörün altında kaldı, 24 saat sonra kurtarıldı
Dokuzuncu kattan düşerek 'ölen' Ebru Erdem'in son mesajı: Gel beni buradan al
Nusret, Doğuş Holding'in otelini satın aldı: Bütün dünyaya hayırlı olsun
Meteoroloji'den fırtına uyarısı
Gaziantep'te deprem
"Türkiye'nin deprem haritası 23 yıl sonra değişti, bazı illerin deprem tehlikesi yükseldi"
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Doğunun En Büyük Haber Portalı, Doğubayazıt Haber, Doğubeyazıt Haber, Doğubayazıt Haberleri, Doğubeyazıt Haberleri, Doğubayazıt, Doğubeyazıt, Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur